Lipiec w Lidze Ekspertów: uczestnicy skorzystali na rynkowej odwilży

03.08.2018 | Wojciech Kiermacz
Solidne wyniki portfeli ofensywnych i defensywnych w lipcu to zasługa poprawy globalnych nastrojów, a przede wszystkim odbicia na polskiej giełdzie

Lipiec upłynął pod znakiem dobrych wyników większości giełd na świecie. Indeks MSCI AC World wzrósł o +2,89% – najmocniej od stycznia. Globalne nastroje wspierały dobre wyniki amerykańskiej gospodarki i spółek tam notowanych. Obawy o skutki wojny handlowej pomiędzy USA a Unią Europejską zmalały, co wspierało rynki akcji na Starym Kontynencie. Dolar, przynajmniej na chwilę, przestał się umacniać, co dobrze wpłynęło na nastroje na rynkach wschodzących. Od Ameryki Południowej przez Europę Środkowo-Wschodnią aż po Azję dominował kolor zielony. Szczególnie w Polsce – indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o +7,2%. Łyżką dziegciu był rynek surowców – spadały ceny ropy naftowej, a także metali szlachetnych i przemysłowych.
 

Większość portfeli ofensywnych uczestników Ligi Ekspertów wypracowała kilkuprocentowe stopy zwrotu. Trzeba jednak zauważyć, że nawet najlepsze portfele w lipcu miały dwukrotnie niższy wynik niż szeroki polski rynek akcji.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W lipcowym zestawieniu pozycję lidera objął Paweł Mizerski z AXA TFI (+3,37%). Uczestnik na początku miesiąca zwiększył do 100% ekspozycję na fundusze akcji, w tym amerykańskich, rynków wschodzących i polskich. Okazało się to dobrym posunięciem. Warto zauważyć, że od marca do lipca tego roku uczestnik przeszedł z ultrakonserwatywnej strategii, w której 100% portfela zajmował funduszy pieniężny, do strategii agresywnej.  

Za nim w lipcowym zestawieniu znalazł się Jan Morbiato z NN Investment Partners TFI. Uczestnik również posiada 100-proc. ekspozycję na rynek akcji. W portfelu znajdziemy fundusze akcji japońskich, amerykańskich czy europejskich – wszystkie dały zarobić w lipcu po kilka procent, jednak najlepszą pozycją w portfelu był NN Akcji. Jego miesięczny wynik to +6,4%.

Podium zamyka Karol Matczak z mBanku z wynikiem +3,08%. Uczestnik około połowę portfela ulokowane ma w funduszach akcji polskich z oferty kilku towarzystw. Karol Matczak jest jedynym uczestnikiem Ligi, który w portfelu ofensywnym nie dokonywał jeszcze zmian (Liga wystartowała w czerwcu 2017 roku).

Na drugim biegunie znalazł się Grzegorz Raupuk z RDM Wealth Management (-0,55%) oraz Grzegorz Zatryb z Skarbiec TFI (-0,04%). Pierwszy z uczestników posiada dużą ekspozycję na zniżkujący w zeszłym miesiącu rynek złota – prawie jedna trzecia portfela ulokowana jest w funduszu Schroder ISF Global Gold A (Acc) Hedged (PLN) i Superfund Goldfuture. W przypadku drugiego z nich, słabszy wynik to w dużej mierze wina akcji Facebooka i Netflixa znajdujących się w portfelach Skarbca Spółek Wzrostowych i Top Brands. Przypomnijmy, że pod koniec miesiąca giganci technologiczni opublikowali słabsze od oczekiwań wyniki finansowe, co poskutkowało spadkiem kursów ich akcji. 

W przypadku portfeli defensywnych na czele lipcowego zestawienia jest Agata Filipowicz-Rybicka z Alior Banku (+1,60%). Ekspertka chcąc skorzystać na wcześniejszej przecenie obligacji rynków wschodzących postawiła na BlackRock GF Emerging Markets Local Currency Bond A2 Hedged (PLN), który w lipcu dał zarobić +2,28%. Jeszcze lepiej wypadł Templeton Global Total Return Fund z zabezpieczonym ryzykiem walutowym (+3,91%).

Za uczestniczką znalazł się Krzysztof Socha z Esaliens TFI (+0,88%). Za dobry wynik odpowiada Esaliens Globalnych Papierów Dłużnych – fundusz inwestujący w jednostki zagranicznego funduszu z oferty Legg Mason. Podium zamyka Jan Morbiato (+0,84%). W tym wypadku najbardziej zyskownym składnikiem portfela był NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (+2,15%).

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

Liga Ekspertówportfele funduszy

zobacz także

↑ na górę