Kwiecień w Lidze Ekspertów: odwilż w portfelach

07.05.2018 | Wojciech Kiermacz
Poprzedni miesiąc przyniósł wzrosty na większości rynków. Ci eksperci, którzy postawili na Japonię czy surowce lub mieli fundusze wyceniane w dolarze, odnotowali najlepsze wyniki

Zaczynając od portfeli ofensywnych – na czele kwietniowej tabeli wyników znalazł się Jan MorbiatoNN Investment Partners TFI. Jego strategia wypracowała stopę zwrotu na poziomie +3,50%. Najlepiej wypadł NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych (+4,69%) oraz NN (L) Japonia (+4,38%). Obydwa fundusze pojawiły się w portfelu w lutym tego roku. Jak podkreśla ekspert spółki europejskie są teraz tańsze od konkurentów notowanych w Stanach Zjednoczonych, a dodatkowo nie mają tak mocnej reprezentacji spółek technologicznych. Tym, po ostatnich problemach z transparentnością (vide Facebook), może być pod górkę, jeśli regulatorzy będą chcieli im dokręcić śrubę. Japonii pomaga z kolei sytuacja krajowej waluty – jenie. Ten przestał się umacniać w stosunku do amerykańskiego dolara, co wspiera japońskich eksporterów i całą proeksportowo nastawioną gospodarkę.


Umocnienie dolara do większości walut, w tym do polskiego złotego, zapewniło wysokie miejsce w kwietniowym zestawieniu również Janowi Żuralskiemu z Private Wealth Consulting (+2,85%). Za przykład niech posłuży funduszy pieniężny Fidelity Funds US Dollar Cash Fund A (Acc) (USD), którego jednostka w walucie bazowej wzrosła w przeciągu miesiąca o +0,12%, ale po przeliczeniu na polskie złote już o +2,26%.

Świetny wynik w portfelu Jana Żuralskiego wypracował również Franklin Natural Resources Fund A (Acc) (USD). Za stopą zwrotu na poziomie +11,01% stoi nie tylko umocnienie dolara, ale przede wszystkim wyniki spółek z sektora energetycznego, a zwłaszcza związanych z obsługą pól naftowych i produkcją ropy. Obecnie za baryłkę odmiany brent płaci się ponad 75 dolarów – najwięcej od listopada 2014 roku. Ceny czarnego złota rosną wraz z pogłębiającym się kryzysem w Wenezueli – największego eksporta tego surowca oraz w związku z rosnącym ryzykiem powrotu do sankcji gospodarczych dla Iranu – również bardzo dużego producenta.

Słabo w tym miesiącu wypadł portfel ofensywny Sebastiana Buczka (-1,99%). Zespół Quercus TFI ostatnie zmiany wykonał na początku kwietnia licząc na poprawę nastrojów na światowych rynkach. I choć faktycznie odwilż nastąpiła, to jednak szyki popsuł fundusz QUERCUS Rosja (-4,07%). To efekt wydarzeń na początku kwietnia, gdy Stany Zjednoczone zdecydowały się rozszerzyć sankcje gospodarcze wobec Rosji. Rosyjski rubel i giełda zareagowały gwałtownymi spadkami.

W przypadku portfeli defensywnych w kwietniu najlepiej wypadła strategia Jana Żuralskiego (+1,18%) (znów za sprawą umocnienia dolara) oraz Jacka Dekarza z NDM (+0,84%). W drugim wypadku pomógł również „dopalacz” w postaci funduszu akcji spółek działających w sektorze wydobycia złota i obrotów tym surowcem – Schroder ISF Global Gold A (Acc) Hedged (PLN).

Umocnienie się amerykańskiej waluty połączone z rosnącą rentownością amerykańskiego długu skarbowego wywierały presję na obligacje rynków wschodzących wyceniane w dolarze. Na końcu zestawienia znalazł się Krzysztof SochaEsaliens TFI, który większość środków ma zainwestowane w Esaliens Globalnych Papierów Dłużnych. Ten z kolei bazuje na funduszu źródłowym ze stajni Legg Mason, w którym około jedna piąta portfela to obligacje krajów wschodzących. Sytuacja na globalnym rynku długu dała się we znaki również strategii Jana Morbiato (-0,90%), który prawie jedną trzecią portfela ma zainwestowane w NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (-3,34%) wycenianych w walucie lokalnej. W konsekwencji uczestnik stracił również pozycję lidera w zestawieniu stóp zwrotu portfeli defensywnych od początku trwania Ligi Ekspertów. Pierwsze miejsce (podobnie jak w przypadku portfeli ofensywnych) należy aktualnie do Grzegorza Zatryba ze Skarbca TFI.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

JaponiaLiga EkspertówRosjarynek długurynek surowcowy

zobacz także

↑ na górę