Marzec w Lidze Ekspertów: Drugi miesiąc spadków

05.04.2018 | Wojciech Kiermacz
Za uczestnikami Ligi Ekspertów ciężki miesiąc i kwartał. Portfele ofensywne w większości odnotowały ujemne stopy zwrotu. Na ich tle znacznie lepiej wypadły strategie defensywne 

„Nadchodzi zima” – napisał Paweł Mizerski z AXA TFI w komentarzu z początku marca, porównując sytuację na rynkach kapitałowych do popularnej „Gry o tron”. Uczestnik Ligi Ekspertów zwrócił uwagę na spadki na rynkach akcji, wskazując że odpowiedzialne są za to banki centralne, które powoli, acz sukcesywnie podnoszą stopy procentowe. To sprawia, że wysoko wyceniane akcje stają się coraz mniej atrakcyjne w oczach inwestorów. W marcu nałożyły się na to problemy spółek technologicznych oraz wzrost zmienności wywołany rosnącym ryzykiem wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. W związku z tym większość giełd nie zdołała obronić się przed spadkami. Indeks MSCI World stracił -2,4%, S&P 500: -2,7% a rodzimy WIG aż -5,4%.
Wobec tego prawie wszystkie portfele ofensywne w Lidze Ekspertów, które co do zasady są narażone na wahania koniunktury, zanotowały ujemną stopę zwrotu w marcu (średnio -1,93%). Wyjątkiem był portfel Kamila Cisowskiego z DI Xelion, który zarobił +0,34%. Dobrym posunięciem okazało się wprowadzenie do portfela Schroder ISF Frontier Markets Equity A1 (Acc) Hedged (PLN). Fundusz lokuje środki na rynkach granicznych, których giełdy charakteryzują się znacznie mniejszą kapitalizacją i korelacją z tym, co dzieje się na największych parkietach świata.

Na zero wyszedł portfel Pawła Mizerskiego, który spodziewając się rynkowej zimy w marcu wymienił na początku miesiąca wszystkie fundusze w portfelu ofensywnym na fundusz pieniężny. W środku zestawienia znalazł się wicelider Ligi – Grzegorz Raupuk z RDM Wealth Management (-2,45%), który konsekwentnie od stycznia stawia na fundusze dające ekspozycję na złoto. Obecnie to aż jedna trzecia portfela. W drugiej połowie stawki znalazł się aktualny lider – Grzegorz Zatryb z Skarbiec TFI (-2,87%), którego portfel daje ekspozycje przede wszystkim na spółki z rynków rozwiniętych, na których w marcu wyjątkowo ciężko było szukać zarobku. W ogonie stawki tym razem znalazł się Karol Matczak z mBanku (-3,67%), któremu zaciążył przede wszystkim wysoki (ponad połowa portfela ofensywnego) udział funduszy akcji polskich.

Wzrost awersji do ryzyka sprzyja napływom kapitału na rynek długu. W marcu spadały rentowności 10-letnich obligacji skarbowych na rynkach bazowych i w Polsce. To oznacza wzrost notowań wybranych funduszy obligacji w portfelach defensywnych ekspertów Ligi. Większość z nich wypracowała dodatnie stopy zwrotu. Na czele znów Kamil Cisowski (+0,60%), który dobry wynik zawdzięcza funduszom dłużnym z oferty Schroder i Templeton AM. Zaraz za nim znalazł się Andrzej Czyrko z TFI PZU, który postawił m.in. na fundusz z dużym udziałem polskich papierów skarbowych oraz na fundusz obligacji rynków wschodzących.


W całym pierwszym kwartale najwyższą stopę zwrotu spośród portfeli ofensywnych wypracował Grzegorz Zatryb (+1,50%) oraz Kamil Cisowski (+1,41%). W przypadku portfeli defensywnych najwięcej zyskał ponownie Kamil Cisowski (+1,8%) oraz Jan Morbiato z NN IP TFI (+1,3%).

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

Liga Ekspertów

Popularne


zobacz także

↑ na górę