Liga radzi: Dobre wyniki, w grze rynki wschodzące
03.08.2017 | Wojciech Kiermacz
Lipiec był dobry miesiącem dla wyników portfeli uczestników Ligi Ekspertów. Dokonywane przez nich zmiany świadczą o wzroście zainteresowania rynkami wschodzącymi

Za nami drugi miesiąc od rozpoczęcia gry inwestycyjnej „Liga Ekspertów”. 17 specjalistów z branży funduszy inwestycyjnych buduje dwie strategie – ofensywną i defensywną. Na bieżąco komentuje wyniki obydwu z nich i, w razie potrzeby, dokonuje zmian.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Po słabszym czerwcu, lipiec okazał się znacznie lepszy dla wyników obydwu portfeli. Pomogła sprzyjająca sytuacja rynkowa. Wysoką dynamikę obserwowaliśmy na giełdach każdego kontynentu. Indeks MSCI AC World wzrósł o +2,7%, przy czym to rynki wschodzące radziły sobie zdecydowanie lepiej od rozwiniętych. Tym razem komunikaty z największych banków centralnych – Fed i EBC miały neutralny wpływ na działania inwestorów. W takich warunkach najlepiej poradziły sobie portfele ekspertów, którzy postawili na rynki wschodzące i spółki wzrostowe. 


Portfele ofensywne
Spośród portfeli ofensywnych najlepszy wynik uzyskała strategia Grzegorza Zatryba z Skarbca TFI. Każdy ze składników wypracował dodatnią stopę zwrotu, przy czym najwyższą Skarbiec Market Opportunities (+8,3%). Był to najlepszy fundusz tego miesiąca spośród ok. 100 rozwiązań trzymanych w portfelach 17 uczestników.


Poza nim, najlepsze wyniki wypracowały zagraniczne fundusze z ekspozycją na rynki wschodzące, w szczególności na Indie i Chiny. O poprawiającej się sytuacji rynkowej w lipcu pisaliśmy w naszym ostatnim raporcie o wynikach funduszy. W zagraniczne fundusze z powyższego zestawienia inwestują Jacek Dekarz z Niezależnego Domu Maklerskiego, Agata Filipowicz-Rybicka z Alior Banku oraz Grzegorz Raupuk z RDM Wealth Management.

Prawie połowa uczestników zdecydowała się na zmiany w portfelach. W przypadku trzech z nich widać wzrost zainteresowania rynkami wschodzącymi lub nawet frontier markets. Jacek Rzeźniczek zdecydował się bowiem dokupić tytuły funduszu inwestującego w spółki z krajów afrykańskich - Templeton Africa Fund A (Acc) (USD). Z kolei Adam Łukojć z TFI Allianz Polska zmniejszył zaangażowanie w spółki europejskie i zainwestował wirtualne 10 tys. zł w Allianz Akcji Rynków Wschodzących. Również Łukasz Mickiewicz z NN Investment Partners TFI zdecydował się na podobny krok. Fundusz, którego jednostki są inwestowane na globalnym rynku długu korporacyjnego zamienił na NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna).

Portfele defensywne
W klasyfikacji strategii o niższym poziomie ryzyka po raz drugi z rzędu najlepiej poradził sobie portfel Krzysztofa Sochy z Esaliens TFI z wynikiem +0,99%. Ekspert korzysta wyłącznie z dwóch rozwiązań w portfelu (średni portfel defensywny składał się w lipcu z 5 funduszy) - Esaliens CEE Select oraz Esaliens Globalnych Papierów Dłużnych.

Przypomnijmy, że portfele defensywne muszą być konstruowane przede wszystkim w oparciu o fundusze pieniężne, dłużne lub mieszane ochrony kapitału. Produkty z pozostałych grup mogą odpowiadać maksymalnie za 10% wartości całej inwestycji. Z możliwości uzupełnienia swojego portfela o bardziej ryzykowne fundusze korzysta, w mniejszym lub w większym stopniu, 11 z 17 uczestników.

Zagregowana struktura aktywów w portfelach na koniec lipca 2017 r.:


W strukturze portfela ofensywnego nie doszło do dużych zmian w porównaniu do końca czerwca. Warto wspomnieć o nieznacznym spadku udziału funduszy pieniężnych 15% do 14%, co może wskazywać na nieco większą skłonność do podejmowania ryzyka. 


W portfelach defensywnych, podobnie jak w ofensywnych, zaobserwowaliśmy nieznaczny spadek udziału funduszy pieniężnych, a także dłużnych.

Odkąd wystartowała „Liga Ekspertów” 31 maja, najwyższe wynik w portfelach ofensywnych osiągnęła strategia Andrzej Czyrko z TFI PZU (+3,4%), Grzegorza Zatryba z Skarbca TFI (+3,1%) oraz Grzegorza Raupuka z RDM Wealth Management (+2,9%). W portfelach defensywnych przez dwa miesiące najwyższy wynik wypracował Krzysztof Socha z Esaliens TFI (+1,5%), Grzegorz Raupuk (+1,1%) oraz Agata Filipowicz-Rybicka z Alior Banku (+1,1%). 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

Liga Ekspertów

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę