Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Jarosław Niedzielewski

Dyrektor Departamentu Inwestycji w Investors TFI

Jaroslaw_niedzielewski
Portfel ofensywnystart 31.05.2017 125 797,53 PLN
stan na 27.05.2020
+ 25,80 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 31.05.2017 105 999,29 PLN
stan na 27.05.2020
+ 6,00 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 18.05.2020
Moim zdaniem, patrząc na skalę zniszczeń po dwumiesięcznym zamknięciu gospodarek, parcie na ich odmrażanie będzie się nasilać.

Znoszenie restrykcji jest jednak przeprowadzane stopniowo, więc powrót do przed wirusowych poziomów w różnych działach gospodarki musi zając trochę czasu

Siła Wall Street jest zadziwiająca. W obliczu prawie 5-proc. spadku PKB USA w pierwszym kwartale i pewnej już jeszcze mocniejszej zapaści w drugim, przy ponad 20 milionowej rzeszy nowych bezrobotnych indeks Nasdaq oraz kursy akcji największych spółek świata znalazły się na poziomach wyższych niż na koniec ubiegłego roku, kiedy o gospodarczym załamaniu nie było mowy. Wtedy stawiano jeszcze na przemysłowe. Dziś wszyscy analitycy szukają w alfabecie odpowiedniej litery do zdefiniowania trajektorii przebiegu i wychodzenia z gospodarczej zapaści, zaczynając od litery L, a kończąc na Z.
 
Zaraz po zaliczeniu najgorszego od 1987 roku kwartału (i najgorszego pierwszego kwartału w dziejach) indeks S&P500, rosnąc w kwietniu o prawie 13%, zdołał zanotować najlepszy miesiąc od 1987 roku. Klasą samą dla siebie okazały się spółki technologiczne i reprezentujący je indeks Nasdaq 100, który do 11 maja zdołał odrobić 80% wcześniejszych strat i wyjść na solidny (6%) plus licząc od początku roku.
 
Póki co rośnie rozdźwięk między zachowaniem rynków akcji, a danymi napływającymi z gospodarek na całym świecie. Spadek PKB w USA w pierwszym kwartale w relacji do ostatniego kwartału ubiegłego roku wyniósł prawie 5% w ujęciu rocznym czego nie doświadczono od recesji z lat 2008-2009.
 
Moim zdaniem, patrząc na skalę zniszczeń po dwumiesięcznym zamknięciu gospodarek, parcie na ich odmrażanie będzie się nasilać. Znoszenie restrykcji jest jednak przeprowadzane stopniowo, więc powrót do przed wirusowych poziomów w różnych działach gospodarki musi zając trochę czasu. Dlatego zakładam, że najtrafniejszym opisem trajektorii wychodzenia z obecnego załamania może być coś pomiędzy literą V i U, czyli ni mniej ni więcej tylko znany z butów firmy Nike kształt logotypu zwanego „swoosh”. W tym scenariuszu gospodarcze tąpnięcie miało już swój dołek (co najwyraźniej zostało już zdyskontowane przez indeksy akcji na Wall Street), a wychodzenie niego będzie najpierw powolne i z czasem zacznie przyśpieszać. Czas ten przy tym będzie mierzony w miesiącach, a nie kwartałach.
 
Na razie jednak taki rozwój wypadków jest jedynie jednym ze scenariuszy. Niestety, nie biorą go jeszcze pod uwagę uczestnicy rynku obligacji skarbowych – rentowności długoterminowych papierów dłużnych zbliżone są do odnotowanych w marcowych dołkach. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę zatrważające dane napływające z gospodarek, incydent z ujemnymi cenami kontraktów na ropę WTI, obstawianie zejścia stóp Fed poniżej zera czy gwałtowny spadek kwietniowej inflacji. Dla rynków obligacji najwyraźniej gospodarczą przyszłość najlepiej opisuje literka L. Wizja szybkiego, ale krótkotrwałego gospodarczego krachu nie jest opcją braną pod uwagę. Póki co.

TAGI:

Investors TFIJarosław Niedzielewski Liga Ekspertów

Barometr inwestycyjny

Prognoza na marzec 2020

nota biograficzna

Jarosław Niedzielewski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego. Z rynkiem kapitałowym związany zawodowo od 1997 r. Karierę rozpoczynał jako analityk w Fidelia Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Następnie pracował m.in. w ABB TFP S.A.oraz DWS Polska TFI S.A., gdzie pełnił kolejno funkcję zarządzającego funduszami akcji, szefa Sekcji Instrumentów Akcyjnych, a od stycznia 2008 roku - Chief Investment Officer (CIO). W Investors TFI pełni funkcję dyrektora Departamentu Inwestycji i Chief Investment Officer (CIO). Jarosław Niedzielewski jest jednym z zarządzających funduszami najczęściej cytowanych w mediach finansowych, jak również autorem comiesięcznych komentarzy rynkowych publikowanych na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet.
↑ na górę