Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Michał Stanek

Prezes zarządu w Q Value

Stanek_Michal_2
Portfel ofensywnystart 30.11.2017 86 367,60 PLN
stan na 27.03.2020
- 13,63 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 30.11.2017 103 910,63 PLN
stan na 27.03.2020
+ 3,91 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 18.03.2020
Ocena konsekwencji epidemii koronawirusa oraz szacowanie strat, jakie przyniesie, to jeszcze kwestia przyszłości.

Niepewny też sam jej przebieg. Już teraz jednak wiadomo, że spowoduje ona bardzo poważne, a w niektórych segmentach długofalowe zmiany, wpływające na strukturę globalnej gospodarki. Jeszcze niedawno dominującym scenariuszem było jedynie spowolnienie globalnego tempa wzrostu. Obecnie jest już niemal pewne, że przyjdzie się nam mierzyć z recesją. Co więcej, zastosowane do walki z niż narzędzia zarówno monetarne, jak i fiskalne, będą w znaczący sposób wpływać na sytuację na rynkach finansowych, prawdopodobnie w perspektywie kilku lat.

W takiej sytuacji oczywiste jest, że dotychczasowe strategie inwestycyjne będą musiały ulec istotnej rewizji, a w ślad za tym, w większości przypadków konieczna stanie się przebudowa portfeli. Obecna sytuacja, charakteryzująca się wysokim stopniem niepewności oraz silnymi, emocjonalnymi wahaniami notowań na rynkach finansowych, nie jest środowiskiem sprzyjającym podejmowaniu decyzji i działań. Być może dobrze się w niej czują najbardziej spekulacyjnie nastawieni gracze, choć i dla nich potężna zmienność może być niebezpieczna. W przypadku większości inwestorów, jak najbardziej uzasadnione wydaje się przemyślenie dotychczasowych strategii, bowiem warunki zarówno rynkowe, jak i makroekonomiczne, ulegną bardzo istotnym, długofalowym zmianom. Trzymanie się starych schematów w takich warunkach byłoby działaniem nieracjonalnym, prowadzącym w większości przypadków do istotnego pogorszenia się wyników. Kompleksowy przegląd strategii i struktury portfeli dotyczyć będzie zarówno zarządzających aktywami, jak i ich klientów.

TAGI:

Liga EkspertówMichał Stanek Q Value

Barometr inwestycyjny

Prognoza na marzec 2020

nota biograficzna

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

↑ na górę