Michał Stanek

Prezes zarządu w Q Value

Stanek_Michal_2
Portfel ofensywnystart 30.11.2017 110 546,67 PLN
stan na 17.02.2020
+ 10,55 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 30.11.2017 105 303,67 PLN
stan na 17.02.2020
+ 5,30 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 11.02.2020
Choć doniesienia dotyczące samej epidemii koronawirusa wciąż optymistyczne nie są, to jednak coraz więcej jest informacji pozytywnych, które są chętnie podchwytywane przez inwestorów i w efekcie kursy akcji idą w górę. Do niedawnych doniesień o znaczącym zasileniu chińskiego rynku finansowego w gotówkę przez bank centralny, w czwartek doszła jeszcze bardziej pocieszająca informacja o tym, że Chiny zamierzają obniżyć cła na import amerykańskich towarów o wartości 75 mld dolarów. Choć tak naprawdę można domyślać się, że ten ruch jest podyktowany trudną sytuacją Chin, które licząc na wyrozumiałość Amerykanów w związku z epidemią, wykonują wyraźny krok, by uniknąć kłopotów związanych z realizacją zapisów zawartego niedawno porozumienia. Niemniej jednak na ten moment inwestorom to wystarczyło i w czwartkowy poranek kontrakty na S&P500 znalazły się na rekordowo wysokim poziomie, a DAX zbliżył się do swego historycznego maksimum. Można więc powiedzieć, że nie tylko nie ma już śladu po obawach, ale mamy do czynienia wręcz z euforią.

Z optymizmem nie należy jednak przesadzać. Indeksom głównych giełd światowych od dawna należy się ochłodzenie nastrojów, a solidniejsza spadkowa korekta byłaby bardzo pożądana, jeśli na rynek patrzeć bardziej długofalowo. Potencjalnych zagrożeń wciąż nie brakuje, więc z jej nadejściem należy się liczyć. Utrzymywanie zrównoważonej pod względem ryzyka struktury portfela jest więc jak najbardziej uzasadnione.

Patrząc na warszawski parkiet, wyraźnie widać, że segment małych i średnich firm jest na negatywne wpływy otoczenia zdecydowanie odporny. mWIG40 w pierwszych dniach lutego zyskuje już 3 proc., a więc więcej niż w przez cały styczeń. Od początku roku poszedł w górę o prawie 6 proc. i walczy o pokonanie lokalnego szczytu z lipca ubiegłego roku. Jeszcze lepiej radzi sobie sWIG80, rosnący od początku roku o 7 proc. i osiągający poziom najwyższy od sierpnia 2018 r. Wszystko wskazuje na to, że za siłą obu tych indeksów stoją zarówno przesłanki związane z aktywizacją kapitałów i to raczej krajowego pochodzenia, jak i względy fundamentalne. To zaś bardzo dobrze rokuje giełdowej koniunkturze na kolejne miesiące.

TAGI:

ChinyGPWkoronawirusLiga EkspertówMichał Stanek

Barometr inwestycyjny

Prognoza na luty 2020

nota biograficzna

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

↑ na górę