Michał Stanek

Prezes zarządu w Q Value

Stanek_Michal
Portfel ofensywnystart 30.11.2017 97 651,12 PLN
stan na 09.10.2019
- 2,35 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 30.11.2017 104 471,49 PLN
stan na 09.10.2019
+ 4,47 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 30.09.2019
Wrzesień nie był spokojnym miesiącem, jeśli chodzi o istotne wydarzenia, a także nasilenie się obaw. Ważne decyzje dwóch głównych banków centralnych świata, kolejne zwroty sytuacji w relacjach amerykańsko-chińskich, atak na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, kontynuacja chaosu w brytyjskiej polityce, potwierdzenie słabości gospodarki niemieckiej i całej strefy euro, czy wreszcie nerwowość przed rozstrzygnięciem TSUE w sprawie naszych kredytów frankowych. Ta lista powoduje, że trudno bez obawy podchodzić do podsumowania sytuacji na warszawskim parkiecie. A jednak nie było tak źle, przynajmniej w segmencie największych spółek, których indeks wyraźnie poszedł w górę, mimo kiepskich nastrojów na światowych giełdach i osłabienia złotego. Zwyżkę WIG20 można interpretować na dwa sposoby. Pesymiści będą prawdopodobnie skłonni traktować ją jako odreagowanie po fatalnym sierpniu, gdy indeks „niezasłużenie” stracił ponad 6 proc. i znalazł się poważnych opałach. Optymiści mogą doszukiwać się we wrześniowej poprawie notowań uzasadnienia dla tezy o odporności naszego rynku na zawirowania i oznak jego siły.

Która z tych interpretacji okaże się słuszna, będziemy mogli przekonać się już w najbliższych tygodniach. Stawianie prognoz na październik jest zadaniem dość ryzykownym, warto więc raczej skoncentrować się na takim dostosowaniu struktury portfela, by uczynić go bardziej odpornym na zawirowania, a z długofalowymi decyzjami lepiej poczekać. W najbliższym czasie czeka nas bowiem w kolejności, ogłoszenie stanowiska europejskiego trybunału w sprawie kredytów we frankach, rozpoczęcie kolejnej rundy negocjacji między USA a Chinami, których wynik obarczony jest dużą dozą niepewności, a 31 października powinien przynieść zakończenie żenującego spektaklu związanego z Brexitem, choć wcale nie jest pewne, że przyniesie. Do tego zestawienia mogą dojść jeszcze trudno przewidywalne wydarzenia bieżące, w tym informacje dotyczące perspektyw globalnej gospodarki.
 

Nie ma więc raczej wątpliwości, że na rynkach może być nerwowo, ale też trudno przewidzieć, w jakich nastrojach inwestorzy będą podsumowywać październikowe wyniki.

TAGI:

Liga EkspertówMichał Stanek

Barometr inwestycyjny

Prognoza na październik 2019

nota biograficzna

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

↑ na górę