Jarosław Niedzielewski

Dyrektor Departamentu Inwestycji w Investors TFI

Jaroslaw_niedzielewski
Portfel ofensywnystart 31.05.2017 104 384,12 PLN
stan na 19.02.2019
+ 4,38 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 31.05.2017 104 317,16 PLN
stan na 19.02.2019
+ 4,32 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 29.01.2019
Po najgorszym od 1931 roku grudniu na Wall Street, styczeń, z najsilniejszym od lat wzrostem indeksów w pierwszych czterech tygodniach roku, przywrócił inwestorom nadzieję na uniknięcie bessy. Giełdy w USA i Europie odrobiły praktycznie całe straty z końcówki ubiegłego roku, choć do szczytów sprzed kilku miesięcy sporo jeszcze brakuje. Okazało się, że grudniowa względna siła rynków wschodzących (z Polską na czele) była właściwym sygnałem, by nie ulegać przesadnej panice. Podobnie jednak, jak w przypadku wcześniejszych spadków, tak i przy ostatnich wzrostach trudno jest znaleźć jasne przesłanki stojące za nimi. Łagodniejsze wypowiedzi Donalda Trumpa oraz szefa Fed, w kwestii wojen handlowych oraz stóp procentowych, były jedynie reakcją na tąpnięcie rynków i nie zatrzymają na dłużej przeceny, jeśli jej podstawą są (dyskontowane wcześniej przez rynek) nadciagające problemy w fundamentach spółek. Styczniowe dane z gospodarek całego świata nie tylko potwierdziły trwającą od roku fazę spowolnienia w gospodarkach rynków wschodzących oraz Europy, ale przyniosły groźbę rozpoczęcia okresu nieco gorszej koniunktury także w USA.

Generalnie, pomimo styczniowego odreagowania na rynkach, trudno jest przejść do porządku dziennego nad pokazem słabości na Wall Street z czwartego kwartału. Zanegowanie takiego sygnału przez ustanowienie nowych szczytów w ciągu najbliższych tygodni byłoby bezprecedensowym wydarzeniem. W momentach tak dużego stresu rynkowego z jakim mieliśmy do czynienia ostatnio, czyli np. w latach 2011-2012 i 2015-2016, rynki testowały cierpliwość i wytrzymałość inwestorów dłużej niż kilkanaście tygodni. Jednym z przejawów takiego testowania było m.in. przeprowadzenie obrony ustanowionych wcześniej dołków. Z tego względu uważam, że w najbliższych tygodniach atak na rekordy na Wall Street jest mniej prawdopodobny niż testowanie grudniowych dołków.

Dlatego w portfelu ofensywnym ryzyko akcyjne nadal pozostaje ograniczone, a główną pozycję zajmuje Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. W przypadku portfela defensywnego w dalszym ciągu dominuje fundusz Investor Oszczędnościowy, który ma generować stabilny przyrost aktywów w oparciu o zmiennokuponowe obligacje firm, banków i Skarbu Państwa.

TAGI:

Jarosław Niedzielewski Liga Ekspertówrynek akcji

Barometr inwestycyjny

Prognoza na luty 2019

nota biograficzna

Jarosław Niedzielewski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego. Z rynkiem kapitałowym związany zawodowo od 1997 r. Karierę rozpoczynał jako analityk w Fidelia Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Następnie pracował m.in. w ABB TFP S.A.oraz DWS Polska TFI S.A., gdzie pełnił kolejno funkcję zarządzającego funduszami akcji, szefa Sekcji Instrumentów Akcyjnych, a od stycznia 2008 roku - Chief Investment Officer (CIO). W Investors TFI pełni funkcję dyrektora Departamentu Inwestycji i Chief Investment Officer (CIO). Jarosław Niedzielewski jest jednym z zarządzających funduszami najczęściej cytowanych w mediach finansowych, jak również autorem comiesięcznych komentarzy rynkowych publikowanych na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet.
↑ na górę