Michał Stanek

Prezes zarządu w Q Value

Stanek_Michal
Portfel ofensywnystart 30.11.2017 97 875,34 PLN
stan na 19.03.2019
- 2,12 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 30.11.2017 102 442,34 PLN
stan na 19.03.2019
+ 2,44 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 20.03.2019
Nastroje na rynkach finansowych przed zbliżającym się marcowym posiedzeniem Fed są bardzo dobre. Indeksy na Wall Street kontynuują marsz w górę. S&P500 w ciągu ostatnich siedmiu sesji zyskał ponad +3%. Pokonanie poziomu 2800 punktów na razie wydaje się osiągnięciem dość trwałym, a przynajmniej nie widać czynnika, który mógłby doprowadzić do takiego pogorszenia się nastrojów, by jego obrona znów była potrzebna.

Dolar wreszcie wyraźniej słabnie, wpływając korzystnie na sytuację na rynkach wschodzących. MSCI Emerging Markets po niedawnej spadkowej korekcie wzrósł o prawie +3,5%, a ETF na ten indeks zwyżkował o +4,5%, docierając do szczytu z końca lutego. Z tej poprawy nastrojów w otoczeniu zaczął nawet korzystać nasz WIG20, zachowujący się w ostatnim czasie nieco słabiej.

Wydarzeniem mogącym mieć znaczący wpływ na kierunek ruchu na rynkach finansowych będzie marcowe posiedzenie Fed. Trudno przypuszczać, by rezerwa federalna zdecydowała się na zmianę gołębiego tonu, który niedawno zaczęła wyraźnie preferować. Ważne jednak powinny być najnowsze prognozy Fed dotyczące perspektyw amerykańskiej gospodarki. Ostatnio napływają bowiem z niej niejednoznaczne sygnały, a część parametrów wskazuje na rosnące ryzyko spowolnienia tempa wzrostu. Kluczowy może okazać się balans między wspomnianym gołębim tonem, a wydźwiękiem makroekonomicznych projekcji. Nie byłoby dobrze, gdyby inwestorzy zaczęli mocniej obawiać się o kondycję amerykańskiej koniunktury, a Fed powinien starać się te obawy tonować.

TAGI:

FEDLiga EkspertówMichał Stanek

Barometr inwestycyjny

Prognoza na marzec 2019

nota biograficzna

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

↑ na górę