Jan Morbiato

Menedżer komunikacji inwestycyjnej w NN Investment Partners TFI

Morbiato_Jan
Portfel ofensywnystart 31.05.2017 96 480,48 PLN
stan na 17.06.2019
- 3,52 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 31.05.2017 101 353,99 PLN
stan na 17.06.2019
+ 1,35 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 03.01.2019
Portfel defensywny

W Nowy Rok wchodzę żegnając się z funduszem NN (L) Dynamicznym Globalnej Alokacji, który nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Jego miejsce oddaję NN Obligacji, mimo że nie sądzę, żeby 2019 r. miał się okazać dla polskich „skarbówek” równie udany, co 2018 r. Jednak w minionym roku nasz zespół zarządzających instrumentami dłużnymi udowodnił, że potrafi sobie poradzić nawet z najtrudniejszymi sytuacjami. NN Obligacji osiągnął jeden z najlepszych wyników w swojej grupie porównawczej, mimo że koniunktura na rynku długu ułożyła się zupełnie inaczej, niż zakładaliśmy na początku 2018 r. Myślę, że ten rok w obligacjach będzie trudny, dlatego właśnie stawiam na ten fundusz.
 
Dziwić może duży udział NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) w portfelu. Mówiąc pół żartem pół serio stałem się jego zakładnikiem. Koniunktura na rynkach wschodzących załamała się tak gwałtownie, że nie było sensu realizować sporej straty. Defensywna – jak sama nazwa wskazuje – konstrukcja portfela ogranicza paletę aktywów, które można wykorzystać do tego, żeby tę stratę odrobić. Dlatego udział wspomnianego funduszu nie spada, a nawet minimalnie rośnie. Po cichu liczę na to, że wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w USA, malejąca planowana liczba podwyżek stóp procentowych przez Fed i związane z tym prawdopodobne osłabienie dolara, mogą wypchnąć kapitał na rynki wschodzące. Oczywiście przy założeniu, że nie będziemy mieli do czynienia z niczym gorszym niż spowolnienie.
 
Od stycznia struktura portfela defensywnego przedstawia się następująco:
50 proc. NN Krótkoterminowych Obligacji (dawny NN Lokacyjny Plus)
30 proc. NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna)
20 proc. NN Obligacji
 
Portfel ofensywny
 
W portfelu ofensywnym najchętniej wprowadziłbym zmiany już po tym, jak indeksy w USA i Japonii odrobią przynajmniej część ostatnich spadków. Ponieważ jednak w moim prywatnym portfelu takie podejście w przypadku inwestycji w akcje sprawdziło się rzadko – zbyt długie utrzymywanie stratnych pozycji w oczekiwaniu na odbicie jest jednym z najczęstszych błędów inwestorów indywidualnych – postanowiłem nie zwlekać. Problem w tym, że pretekst do „cięcia strat” dają trzy fundusze z pięciu wchodzących w skład portfela – japoński, europejski i amerykański. Rezygnuję z tego ostatniego rynku, czyli funduszu NN (L) Spółek Dywidendowych USA. Za oceanem inwestorzy mają najwięcej pretekstów do realizacji zysków.  Na Starym Kontynencie tylu pretekstów nie mają, poza tym notowania akcji w strefie euro zdążyły już zdyskontować – przynajmniej częściowo – zarówno ewentualne spowolnienie gospodarcze, tzw. „twardy Brexit”, jak i nieortodoksyjne podejście włoskiego rządu do finansów publicznych. Stąd przeświadczenie, że potencjał do zaskoczenia in plus w Europie jest jednak większy niż w USA. Dlatego NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych zostaje, mimo że jego dotychczasowe dokonania wypadają najsłabiej.
 
W miejsce akcji amerykańskich wskakują… polskie małe i średnie spółki pod postacią NN Średnich i Małych Spółek. Wybieram ten fundusz, bo spośród tych, które mamy w ofercie, daje pewną niewielką ekspozycję na najniżej wycenioną klasę aktywów, czyli małe spółki (niewielką, bo większość portfela funduszu stanowią jednak spółki średnie a nie małe). Potencjalnie najważniejsze wydarzenie bieżącego roku na polskim rynku kapitałowym, czyli uruchomienie PPK, może tchnąć nowe życie w „misie”, których agonia trwa już dwa lata.
 
Od stycznia struktura portfela ofensywnego przedstawia się następująco:
20 proc. NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących
20 proc. NN (L) Japonia
20 proc. NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych
30 proc. NN Akcji
10 proc. NN Średnich i Małych Spółek
 

TAGI:

Jan Morbiato Liga Ekspertów

Barometr inwestycyjny

Prognoza na czerwiec 2019

nota biograficzna

Jan Morbiato
Jan Morbiato dołączył do NN Investment Partners TFI w lutym 2018 r. jako menedżer komunikacji inwestycyjnej. Wcześniej, przez siedem lat w Parkiecie i Rzeczpospolitej pisał o funduszach inwestycyjnych. Trzykrotnie wyróżniony przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami za solidny warsztat dziennikarski. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
↑ na górę