Jarosław Niedzielewski

Dyrektor Departamentu Inwestycji w Investors TFI

Jaroslaw_niedzielewski
Portfel ofensywnystart 31.05.2017 108 661,69 PLN
stan na 17.06.2019
+ 8,66 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 31.05.2017 105 385,49 PLN
stan na 17.06.2019
+ 5,39 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 03.06.2019
Po czterech miesiącach nieprzerwanych wzrostów na Wall Street i tuż po ustanowieniu przez indeksy S&P500 i Nasdaq nowych szczytów hossy, maj przyniósł wyraźne ochłodzenie nastrojów. Pomimo płynących zarówno z USA, jak i Chin ciągłych zapewnień o bliskim i pozytywnym rozstrzygnięciu kwestii wojen handlowych, prezydent Donald Trump zupełnie nieoczekiwanie zdecydował się na podwyższenie taryf celnych na chiński import o wartości 200 mld dolarów. Na dalszą eskalację nie trzeba było długo czekać. Po podjęciu kroków odwetowych przez chiński rząd, amerykańska administracja zaostrzyła kurs wobec konkretnych przedsiębiorstw takich jak Huawei, czy ZTE.

Zaognienie konfliktu, który jak się wydawało powoli wygasał, postawiło pod dużym znakiem zapytania scenariusz gospodarczej odbudowy jaka miała zagościć od Chin po Europę, w drugiej połowie roku. Choć, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia i deklaracje Białego Domu, ciężko sobie wyobrazić poprawę sytuacji na linii USA-Chiny, to z drugiej strony nie da się wykluczyć kolejnego zwrotu akcji (tym razem pozytywnego) np. w związku z czerwcowym spotkaniem grupy G20. Trzeba pamiętać, że równocześnie z zaostrzeniem sporu z Chinami, Amerykanie złagodzili swoje stanowisko w relacjach handlowych z Kanadą i Meksykiem oraz Unią Europejską i Japonią.

Zmienność, o której inwestorzy już zdążyli zapomnieć, powróciła, ale może działać w obie strony. Poza gwałtownym powrotem wojen handlowych na pierwsze strony gazet, zarówno dane napływające z amerykańskiej gospodarki, jak i wyniki spółek wskazują jedynie na spowolnienie wysokiego tempa wzrostu w USA, ale sygnałów nadciągającej recesji nie widać. Dlatego, biorąc pod uwagę skalę majowej przeceny (9% spadku indeksu rynków wschodzących i 4-5% spadki indeksów w USA i Europie), można pokusić się o wykorzystanie trwającej (zapewne jeszcze niedokończonej) korekty do stopniowego zwiększenia zaangażowania w akcje.   
  
W funduszu ofensywnym zaangażowanie w akcje wzrosło poprzez zamianę funduszu Investor Zabezpieczenia Emerytalnego na fundusz Investor Zrównoważony oraz zwiększenie udziału funduszu Investor Akcji Spółek Dywidendowych. W przypadku portfela defensywnego, w dalszym ciągu dominuje fundusz Investor Oszczędnościowy, który ma generować stabilny przyrost aktywów w oparciu o zmiennokuponowe obligacje firm, banków i Skarbu Państwa.

TAGI:

Jarosław Niedzielewski Liga Ekspertów

Barometr inwestycyjny

Prognoza na czerwiec 2019

nota biograficzna

Jarosław Niedzielewski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego. Z rynkiem kapitałowym związany zawodowo od 1997 r. Karierę rozpoczynał jako analityk w Fidelia Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Następnie pracował m.in. w ABB TFP S.A.oraz DWS Polska TFI S.A., gdzie pełnił kolejno funkcję zarządzającego funduszami akcji, szefa Sekcji Instrumentów Akcyjnych, a od stycznia 2008 roku - Chief Investment Officer (CIO). W Investors TFI pełni funkcję dyrektora Departamentu Inwestycji i Chief Investment Officer (CIO). Jarosław Niedzielewski jest jednym z zarządzających funduszami najczęściej cytowanych w mediach finansowych, jak również autorem comiesięcznych komentarzy rynkowych publikowanych na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet.
↑ na górę