Jarosław Niedzielewski

Dyrektor Departamentu Inwestycji w Investors TFI

Jaroslaw_niedzielewski
Portfel ofensywnystart 31.05.2017 107 020,83 PLN
stan na 19.03.2019
+ 7,02 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 31.05.2017 104 338,98 PLN
stan na 19.03.2019
+ 4,34 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 01.03.2019
Indeksy akcji na Wall Street zadziwiają swoją siłą w pierwszych tygodniach roku, na takiej samej zasadzie jak w grudniu ubiegłego roku zaskakiwały swą wyjątkową słabością. Dlatego należy oba te okresy traktować łącznie, nie skupiając się jedynie na pozytywnej wymowie tegorocznych wzrostów.

Suma summarum główne indeksy akcji znalazły się w punkcie wyjścia, czyli na poziomach z listopada 2018 roku, kilka procent poniżej historycznych szczytów, nie pozwalając się czuć komfortowo ani rynkowym niedźwiedziom (obstawiającym bessę), ani bykom (liczącym na szybkie bicie rekordów).  Wskaźniki sentymentu podniosły się zdecydowanie w ciągu tych kilku tygodni, co powinno utrudniać dalsze wzrosty, ale do nastrojów z początku października (szczyt hossy) jeszcze trochę brakuje. Grudzień dał się jednak mocno we znaki inwestorom i być może dlatego przez całe styczniowe odreagowanie pieniądze z amerykańskich funduszy akcyjnych uciekały. Podobnie działo się w Europie. Natomiast największym beneficjentem rynkowego odbicia okazały się, niedoceniane wcześniej, rynki wschodzące. Co prawda, wizja bessy została na razie rozwiana, ale zasięg i długość tegorocznych wzrostów mogą sugerować, że rynkowi przydałaby się chwila odpoczynku, czyli korekty. W przeciwieństwie do końca ubiegłego roku, obecnie wszystkie informacje napływające na rynek są interpretowane pozytywnie. Nie ma więc miejsca na błąd czy rozczarowanie. Dlatego zakładam, że nawet jeśli główne indeksy na Wall Street przeprowadzą w najbliższych tygodniach atak na październikowe rekordy, to pierwsza próba będzie nieudana i zakończy się wejściem rynku w fazę korekty.

W portfelu ofensywnym ryzyko akcyjne nadal pozostaje ograniczone do ok. 50% aktywów, a główną pozycję zajmuje fundusz Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. W przypadku portfela defensywnego, w dalszym ciągu dominuje fundusz Investor Oszczędnościowy, który ma generować stabilny przyrost aktywów w oparciu o zmiennokuponowe obligacje firm, banków i skarbu państwa.

TAGI:

Jarosław Niedzielewski Liga Ekspertówrynek akcji

Barometr inwestycyjny

Prognoza na marzec 2019

nota biograficzna

Jarosław Niedzielewski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego. Z rynkiem kapitałowym związany zawodowo od 1997 r. Karierę rozpoczynał jako analityk w Fidelia Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Następnie pracował m.in. w ABB TFP S.A.oraz DWS Polska TFI S.A., gdzie pełnił kolejno funkcję zarządzającego funduszami akcji, szefa Sekcji Instrumentów Akcyjnych, a od stycznia 2008 roku - Chief Investment Officer (CIO). W Investors TFI pełni funkcję dyrektora Departamentu Inwestycji i Chief Investment Officer (CIO). Jarosław Niedzielewski jest jednym z zarządzających funduszami najczęściej cytowanych w mediach finansowych, jak również autorem comiesięcznych komentarzy rynkowych publikowanych na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet.
↑ na górę