Agata Filipowicz-Rybicka

Strateg rynków finansowych w Alior Bank

Agata_filipowicz Portfel
ofensywny
89 842,06 PLN
stan na 17.12.2018
- 10,16%
zmiana MAX
Portfel
defensywny
95 745,52 PLN
stan na 17.12.2018
- 4,25%
zmiana MAX
Komentarz z dnia 03.12.2018
Ostatnie miesiące dla portfeli były trudne. Ryzykowne aktywa w ślad za przeceną na giełdach akcji zaliczyły głębszą korektę, jednak końcówka listopada dała szansę na odreagowanie. W samym listopadzie portfel ofensywny, ale i defensywny zachowywały się neutralnie co po słabym wrześniu należy ocenić pozytywnie. Odbicie na rynkach wschodzących zostało zniwelowane głównie przez słabe zachowanie rynku surowców, choć fundusz oparty o ropę, pomimo około 20 proc. przeceny surowca, spadł tylko ponad -3%. Słabo wypadł także fundusz BlackRock GF World Mining A2 Hedged (PLN), który spadł o ok. -2%.

Kluczowym aspektem w perspektywie kolejnych tygodni dla rynków będą prawdopodobnie dwie kwestie. Jedna związana ze ścieżką zacieśniania monetarnego w USA, a druga z polityką a konkretniej wojnami handlowymi na świecie. Z jednej strony Fed zaczyna nieco łagodzić swoją retorykę wskazując, że obecne stopy procentowe w USA są już bliskie neutralnym, co tym samym zmienia oczekiwania rynku wobec liczby ruchów w przyszłym roku. To z kolei, przy założeniu mniej stromej ścieżki Fed, powinno sprzyjać rynkom akcji, w tym wschodzącym. Wojny handlowe z kolei to temat bardziej skomplikowany. Spotkanie G20 w pierwszych dniach grudnia dało szansę na porozumienie USA z Chinami, a wstępne ustalenia przyniosły dodatkowe 90 dni na negocjacje kluczowych aspektów umowy, która zakłada przede wszystkim wstrzymanie nakładania na siebie nowych wzajemnych ceł, w tym planowanych od stycznia wyższych taryf na chińskie produkty. Umowa, choć jeszcze daleka od finalnych postanowień, powinna zmniejszyć awersję do ryzyka w końcówce roku, co dla portfeli zarówno akcyjnego jak i dłużnego, opartego w dużej mierze na długu krajów wschodzących, daje szansę na odreagowanie. Biorąc pod uwagę oba aspekty w grudniu skład portfeli pozostawiam bez zmian.

TAGI:

Agata Filipowicz-Rybicka ChinyFEDLiga EkspertówUSA

Barometr inwestycyjny

Prognoza na grudzień 2018

nota biograficzna

Agata Filipowicz-Rybicka
Absolwentka Wydziału Zarządzania i Marketingu AGH w Krakowie na kierunku zarządzania finansami przedsiębiorstw jako magister inżynier. Pracę rozpoczęła w 2003 r. w Biurze Maklerskim BPH S.A. W latach 2003-2007 związana ze sprzedażą produktów inwestycyjnych początkowo w Biurze Maklerskim a następnie w Banku BPH SA. W latach 2007-2009 w Banku Pekao SA odpowiedzialna za kierowanie Punktem Obsługi Klienta Biura Maklerskiego Pekao S.A. i aktywne wsparcie inwestycji klientów. W 2009 roku uzyskała licencję Maklera Papierów Wartościowych. Od 2009 do 2016 roku ponownie w Biurze Maklerskim BPH SA. początkowo jako analityk, a następnie szef Zespołu Analiz. Odpowiedzialna za kierowanie analizami i wycenami spółek na GPW, opracowywanie komentarzy wydarzeń makroekonomicznych, analizy rynku kapitałowego, FX i FI. Przewodniczyła komitetom analitycznym w ramach tworzonych prognoz rynkowych na potrzeby wsparcia sprzedaży produktów inwestycyjnych klientom Banku. Aktywnie związana z promocją i szerzeniem wiedzy o rynkach finansowych również wśród środowisk akademickich współpracowała z Uniwersytetem Ekonomicznym i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W 2016 r. dołączyła do zespołu Alior Banku S.A., początkowo jako kierownik zespołu analiz w Biurze Maklerskim. Od czerwca 2017 r. strateg rynków finansowych w Biurze Maklerskim Alior Bank jako członek Komitetu Decyzyjnego odpowiada za sporządzanie prognoz i rekomendacji rynkowych na potrzeby usługi doradztwa inwestycyjnego oraz aktywne wsparcie klientów Banku w zakresie oferowanych produktów inwestycyjnych.
↑ na górę