Spadł barometr inwestycyjny dla polskich akcji

03.02.2020 | Wojciech Kiermacz
Dwóch uczestników obniżyło swoje krótkoterminowe prognozy dla polskiego rynku akcji. Barometr inwestycyjny uczestników Ligi Ekspertów wciąż jest jednak na wysokim poziomie

Barometr inwestycyjny dla polskiego rynku akcji na luty 2020 r. spadł do 0,38 pkt. z rekordowych 0,54 pkt. miesiąc wcześniej.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

barometr inwestycyjny Liga Ekspertów


Dwóch uczestników Ligi Ekspertów – Krzysztof Socha z Esaliens TFI i Jarosław Niedzielewski z Investors TFI – zmieniło nastawienie do polskiego rynku akcji z umiarkowanie pozytywnego (+1) do neutralnego (0). Reszta uczestników pozostawiła oceny bez zmian. Aktualnie mamy więc sześciu optymistów, pięć wskazań neutralnych oraz dwóch pesymistów:

Barometr inwestycyjny - polski rynek akcji w lutym
Optymiści (+1, +2) Neutralni (0) Pesymiści (-1,-2)
Zbigniew Obara Paweł Mizerski Jan Żuralski
Grzegorz Zatryb Jarosław Niedzielewski Konrad Augustyński
Adam Łukojć Sebastian Buczek  
Michał Stanek Jacek Dekarz  
Kacper Żak Krzysztof Socha  
Jacek Babiński    
Źródło: ankiety do uczestników Ligi Ekspertów

Krótkoterminowo pretekstem do przystanku w hossie jest obawa o skutki rozprzestrzeniania się koronowirusa, pisze Jarosław Niedzielewski, który zmienił nastawienie do polskiego rynku akcji z +1 do 0.

Trudno jest kalkulować rzeczywiste ryzyko związane rozprzestrzenieniem się wirusa i jego wpływem na globalną gospodarkę. Historia poprzednich wirusowych zakażeń na globalną skalę (od ptasiej grypy, przez wirus SARS z lat 2003-04, świńską grypę z lat 2009-10, aż po epidemie wirusów Ebola i Zika w latach 2014-16) pokazuje jednak, że ich wpływ na rynki i gospodarkę był chwilowy i dość ograniczony. Nie powodowały one zmiany w długoterminowych trendach, natomiast zdarzało się, że wywoływały przesadną reakcję na rynkach finansowych ­– pisze ekspert i dodaje, że na globalnych rynkach akcji można spodziewać się kilkuprocentowej korekty i dużej zmienności, ale długoterminowy trend wzrostowy wydaje się być niezagrożony.

TAGI:

barometrrynek akcji

zobacz także

↑ na górę