Barometr inwestycyjny dla polskich akcji wyraźnie wzrósł

04.11.2019 | Wojciech Kiermacz
Nastroje uczestników Ligi Ekspertów w stosunku do polskiego rynku akcji już dawno nie były tak dobre. Idą w parze z globalnym sentymentem do rynków wschodzących

Tym razem aż pięciu na 13 uczestników Ligi Ekspertów zdecydowało się zmienić (podwyższyć) wskazanie barometru dla polskich akcji na listopad. Są to Zbigniew Obara (Alior Bank), Jarosław Niedzielewski (Investors TFI), Grzegorz Zatryb (Skarbiec TFI), Kacper Żak (BPS TFI) i Jacek Babiński (Pekao TFI). W efekcie barometr na listopad wzrósł do poziomu 0,46 pkt z -0,08 pkt. miesiąc wcześniej. To jednocześnie najwyższy odczyt od stycznia 2018 roku i najwyższa jednomiesięczna zmiana w ponad dwuletniej historii Ligi Ekspertów.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Barometr

Patrząc wstecz barometr uczestników Ligi Ekspertów nieźle sprawdził się w roli sygnalizatora spadków na warszawskiej GPW (na wykresie zielone strzałki). Nie wysłał jednak jednoznacznego sygnału w czwartym kwartale ubiegłego roku, poprzedzając wzrosty na warszawskiej giełdzie od listopada aż do końca kwietnia. Tym razem jednak wskazania ekspertów są wyjątkowo optymistyczne i są ku temu powody.

Najbliższe miesiące zapowiadają pewną poprawę sytuacji na polskim parkiecie. Oprócz powolnego dostosowywania się spółek do rosnących kosztów, optymizmem napawa sytuacja na globalnych rynkach. Ze strony banków centralnych trzeba się spodziewać dalszego utrzymywania niskich stóp procentowych. Ma to pobudzić globalną gospodarkę w walce z możliwą recesją. Z drugiej strony uspokojenie konfliktu handlowego na linii USA-Chiny ma szansę przełożyć się na ożywienie, którego największymi beneficjentami będą kraje emerging markets, w tym Polska. To, w połączeniu z oczekiwanym systematycznym zwiększaniem akumulacji kapitału przez fundusze PPK, pozwala z umiarkowanym optymizmem patrzeć na giełdę w następnych kwartałach – pisze Kacper Żak z BPS TFI.

Optymistą w stosunku do globalnych rynków jest również Jarosław Niedzielewski z Investors TFI. Zwraca uwagę na nowe rekordy amerykańskich indeksów, a także tegoroczne maksima na europejskich rynkach akcji, co może akurat dziwić, zważywszy na słabe dane makroekonomiczne.

– Biorąc za dobrą monetę obecny pokaz siły rynków akcji, oczekując dalszego osłabienia dolara oraz wzrostu rentowności obligacji (podobnie jak to miało miejsce w latach 2016-2017), można pokusić się o zwiększenie zaangażowania w bardziej ryzykowane aktywa, mając jednocześnie nadzieję, że jakiś nagły zwrot w wojnach handlowych nie zepsuje nastrojów tak, jak stało się to  w maju i sierpniu – pisze ekspert z Investors TFI. 

TAGI:

barometrGPWprognozyrynek akcji

zobacz także

↑ na górę