Barometr inwestycyjny wzrósł po majowej korekcie na GPW

03.06.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Analizy Online
Uczestnicy Ligi Ekspertów wciąż zwracają uwagę na ciążące nad globalną gospodarką widmo spowolnienia, ale w krótkim terminie, po majowej korekcie polski rynek akcji wygląda atrakcyjnie

Gdy już wydawało się, że Stany Zjednoczone i Chiny dojdą do porozumienia w kwestii stosunków handlowych, USA nałożyły kolejne cła na importowane z Chin towary. Te zaprzestały kupować od Amerykanów soję. Co więcej Donald Trump zaskoczył wszystkich i pod koniec maja obwieścił na Twitterze, że podobnie postąpi z towarami z Meksyku. Niepewność związana z wojną handlową, to coś, na co szczególnie zwracają uwagę uczestnicy Ligi Ekspertów.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Barometr nastrojów - Liga Ekspertów - czerwiec 2019

Barometr inwestycyjny dla polskiego rynku akcji wzrósł jednak do +0,08 pkt. Swoje wskazania podwyższyli Jarosław Niedzielewski z Investors TFI (do +1 z -1) oraz Grzegorz Zatryb z Skarbiec TFI (z 0 do +1). Swoje oceny obniżyli z kolei Krzysztof Socha z Esaliens TFI (z +2 do +1) oraz Jan Morbiato z NN Investment Partners TFI (z 0 do -1).

Zaognienie konfliktu, który jak się wydawało powoli wygasał, postawiło pod dużym znakiem zapytania scenariusz gospodarczej odbudowy jaka miała zagościć od Chin po Europę, w drugiej połowie roku. Choć, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia i deklaracje Białego Domu, ciężko sobie wyobrazić poprawę sytuacji na linii USA-Chiny, to z drugiej strony nie da się wykluczyć kolejnego zwrotu akcji (tym razem pozytywnego) np. w związku z czerwcowym spotkaniem grupy G20 – mówi Jarosław Niedzielewski z Investors TFI.

Zdaniem eksperta z Investors TFI twarde dane z amerykańskiej gospodarki jak i wyniki spółek wskazują jedynie na spowolnienie wysokiego tempa wzrostu w USA, ale sygnałów nadciągającej recesji nie widać.

Dlatego, biorąc pod uwagę skalę majowej przeceny (9% spadku indeksu rynków wschodzących i 4-5% spadki indeksów w USA i Europie), można pokusić się o wykorzystanie trwającej (zapewne jeszcze niedokończonej) korekty do stopniowego zwiększenia zaangażowania w akcje – tłumaczy Jarosław Niedzielewski.

Adam Łukojć z TFI Allianz wskazuje, że nadzieje na szybkie zakończenie wojny handlowej okazały się płonne. Konflikt wydłuża się i zaostrza, a to może być cios dla wyników spółek.

Są przynajmniej dwa scenariusze, na które mogą liczyć optymiści. Po pierwsze, dane makroekonomiczne mogą zacząć się poprawiać – np. w wyniku poprawy nastrojów, spadku cen ropy albo stymulacji fiskalnej w niektórych krajach. Po drugie, spór o handel może się nagle zakończyć. Niestety, na razie niewiele argumentów przemawia za tym, że wystąpi któryś z tych scenariuszy – komentuje Adam Łukojć.    

Co więcej, jak wskazuje ekspert z TFI Allianz, pesymiści mają wsparcie w rynkach innych niż akcyjne. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły do poziomów, które sugerują, że inwestorzy na rynku instrumentów dłużnych spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej. Wzrosły spready kredytowe; spadły ceny zwłaszcza obligacji emitentów o niższej wiarygodności.

A co z polskim rynkiem akcji?

Indeks szerokiego rynku WIG spadł w maju o -3,7%. Jak wskazuje Kacper Żak z BPS TFI, spadki na polskiej giełdzie miały miejsce pomimo serii zaskakujących pozytywnych danych z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2019 roku wzrosła o +13,6% w ujęciu rocznym, a produkcja przemysłowa wzrosła o +9,2% w ujęciu rocznym. Opublikowane przez GUS finalne dane dotyczące Produktu Krajowego Brutto w I kwartale 2019 roku również przyniosły pozytywne zaskoczenie. Wzrost PKB wyniósł aż +4,7% r/r.

Oczekujemy, iż w czerwcu dane makro napływające z polskiej gospodarki nadal będą napawały optymizmem. Czynnikiem determinującym zachowanie indeksów na GPW pozostanie jednak dalszy rozwój wypadków w wojnie handlowej między USA a Chinami oraz obawy, iż konflikt ten może zaszkodzić całej globalnej gospodarce – mówi Kacper Żak.

Optymistą pozostaje również Adam Łukojć. Jego zdaniem po wyprzedaży w maju rynek polski kusi niskimi wycenami. – Atrakcyjne wyceny, względnie wysokie dywidendy i niska wrażliwość na problemy w handlu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi mogą stanowić ochronę przed ewentualną korektą na światowych rynkach akcji – mówi Adam Łukojć.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

barometrGPW

zobacz także

↑ na górę