Barometr inwestycyjny: recesja majaczy na horyzoncie

01.04.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Analizy Online
W krótkim terminie eksperci spodziewają się odwilży na polskim rynku akcji. W dłuższym, wielu z nich wspomina o globalnej recesji

Pierwszy kwartał 2019 roku upłynął pod znakiem bardzo dużych wzrostów na globalnych rynkach akcji i obligacji. Wiązało się to z postawą największych banków centralnych (Fed i EBC), które zawróciły z obranej wcześniej ścieżki zacieśniania polityki pieniężnej oraz odwilżą stosunków USA z Chinami. Po świetnym pierwszym kwartale krótkoterminowe prognozy uczestników Ligi Ekspertów dla polskiego rynku akcji poprawiły się. To zasługa dwóch ekspertów (Krzysztof Socha, Grzegorz Zatryb), którzy podnieśli swoje oceny. Reszta pozostawiła je bez zmian. Wartość barometru inwestycyjnego wynosi obecnie +0,15 pkt. i jest najwyższa od roku.
Barometr inwestycyjny Ligi Ekspertów - prognozy na kwiecień 2019


W komentarzach większości uczestników, częściej niż zwykle, zaczęło jednak pojawiać się słowo „recesja”. Adam Łukojć pisze, że „może być bliżej niż jeszcze niedawno przewidywali optymiści”. Grzegorz Zatryb pisze z kolei, że choć do recesji w USA jeszcze daleko, to górkę koniunktury mamy już za sobą, więc kierunek jest oczywisty.

Po świetnym pierwszym kwartale racjonalne jest ograniczenie ryzyka portfela. Patrząc na główne indeksy, odnosi się wrażenie, iż wyrobiły tegoroczną normę. Niektóre z nawiązką. Oczywiście, tegoroczna hossa to w znacznej mierze odreagowanie koszmarnego IV kwartału 2018 tyle, że w otoczeniu rynków nastąpiły zmiany, które nakazują ostrożność. Wygląda bowiem na to, iż rynki finansowe miały rację i górkę koniunktury gospodarczej mamy już porządnie za sobą. Przemawia za tym wiele znaków na niebie i na ziemi, ostateczny cios nadziejom na wieczny wzrost gospodarczy zadała wolta o 180 stopni dwóch głównych banków centralnych – pisze Grzegorz Zatryb w swoim najnowszym komentarzu.

Konrad Augustyński z TFI PZU również pisze o obawach o recesję, które mogą się ziścić już pod koniec tego roku.

Rentowność niemieckiego bunda po raz pierwszy od 2,5 lat spadła poniżej 0%, a rentowność 10-letniego „Treasurysa” spadła poniżej stopy 3-miesięczej po raz pierwszy od 2007 r. Prawdopodobieństwo, że Fed do końca roku obniży stopy procentowe rynek wycenia na 70%, podczas gdy jeszcze pod koniec zeszłego roku wyceniał kontynuację cyklu podwyżek do 2020 r. włącznie. Ta niepewność przekłada się również negatywnie na aktywa rynków rozwijających się, co jest szczególnie widoczne obserwując zachowanie walut tych krajów w stosunku do dolara – pisze Konrad Augustyński.

Nastroje tonuje Jarosław Niedzielewski z Investors TFI. Ekspert wspomina co prawda o recesji w kontekście odwrócenia się krzywej rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, do której ostatnio doszło, ale:

Z drugiej jednak strony poza nieco lepszymi nastrojami wśród zarządzających w USA, uczestnicy funduszy akcyjnych umarzali jednostki w pierwszym kwartale, co nie świadczy o przesadnej euforii. Natomiast spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie było już wycenianie od pewnego czasu, ale póki co nie ma jeszcze twardych dowodów na to, że może się ono przekształcić w recesję – pisze Jarosław Niedzielewski.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

barometrprognozy 2019rynek akcjirynek długu

zobacz także

↑ na górę