Barometr nastrojów: Zapowiada się mocna końcówka roku
01.12.2017 | Wojciech Kiermacz
Większość uczestników Ligi Ekspertów wierzy w dalsze wzrosty na globalnych rynkach akcji. Również w Polsce

Barometr nastrojów dla polskich akcji na grudzień wyniósł +0,53 pkt. i był nieznacznie niższy niż miesiąc wcześniej. To wciąż jednak poziom wskazujący na umiarkowany optymizm uczestników Ligi Ekspertów w stosunku do polskiego rynku akcji.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Większość z ekspertów – zarządzających funduszami, dyrektorów inwestycyjnych, strategów – nie zmieniła swojego nastawienia (każdy z uczestników pod koniec miesiąca wartościuje swoje nastawienie na kolejny miesiąc w skali od -2 do +2). Jednym z wyjątków jest Adam Łukojć, dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami Akcyjnymi skąd, który podwyższył ocenę z +1 do +2. Jego zdaniem ani dane makroekonomiczne, ani wyceny aktywów nie wskazują na koniec wzrostów na rynkach rozwiniętych i cały rok 2017 powinniśmy zapamiętać jako „rok hossy”. Dobrze powinny radzić sobie również rynki wschodzące. - Względnie niska zmienność na rynkach akcji zachęca do akceptowania ryzyka związanego z krajami wschodzącymi – mówi Adam Łukojć.

Część ekspertów zwróciła uwagę na ponowne umocnienie się euro w stosunku do dolara, które nieco przyćmiło wzrosty na rynkach akcji Starego Kontynentu. - W listopadzie indeksy akcji z Wall Street, podobnie jak indeks rynków wschodzących, biły kolejne rekordy, podczas gdy europejskie parkiety musiały zmagać się ze skutkami kilkuprocentowej korekty, która dotknęła je w pierwszej połowie miesiąca – mówi Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji w Investors TFI.

Ekspert wskazuje również na wzrost napięcia politycznego w Hiszpanii i Niemczech – największej europejskiej gospodarki. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu Wolna Partia Demokratyczna (FDP) ogłosiła, że wycofuje się z rozmów koalicyjnych z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną, na czele której stoi Angela Merkel. Nie zmienia to jednak pozytywnego nastawienia Jarosława Niedzielewskiego (+1).

- Dane napływające z większości gospodarek Europy cały czas świadczą o trwającym ożywieniu koniunktury, co powinno niewątpliwie wspierać rynki akcji. Również argumenty przemawiające za nieco silniejszym dolarem (wzrost stóp w USA, pozycje spekulacyjne inwestorów) i tym samym słabszym euro, w dalszym ciągu pozostają w mocy – mówi ekspert Investors TFI.
 
Nie bez znaczenia dla dalszych wzrostów, według Jarosława Niedzielewskiego, jest również fakt, że przed inwestorami przełom roku, czyli statystycznie najlepszy czas pod względem stopy zwrotu na rynkach akcji.

Jedynym ekspertem który obniżył swoje nastawienie dla rynku akcji na grudzień jest Paweł Mizerski z AXA TFI (z +1 na -1).  Choć zarządzający podkreśla, że mamy do czynienia ze sprzyjającą koniunkturą gospodarczą, to wskazuje na ryzyko związane z polityką monetarną amerykańskiego banku centralnego - Fed. 

- Na horyzoncie pojawia się widmo kolejnej podwyżki kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych i zmiana na stanowisku szefa Rezerwy Federalnej. Co prawda oczekuje się, że Jerome Powell (kandydat do objęcia stanowiska szefa Fed po Janet Yellen, przyp.) będzie kontynuował dotychczasową politykę monetarną , niemniej jednak sama zmiana na stanowisku prezesa, jak i prawdopodobnie w składzie decydentów może przejściowo wprowadzić jakiś element niepewności – tłumaczy dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami w AXA TFI.

Globalna koniunktura gospodarcza ma niebagatelny wpływ na zachowanie się polskiego rynku akcji. Stąd większość ekspertów nie spodziewa się negatywnych zaskoczeń do końca roku. Łukasz Mickiewicz, starszy manager dystrybucji w NN Investment Partners TFI oddziela jednak spółki duże od małych. Perspektywy dla tych pierwszych ocenił na +1 m.in. z uwagi właśnie na dobry sentyment do akcji rynków wschodzących na świecie i mocne dane makro w Polsce. Drugim z kolei przyznał -1 wskazując na słabą dynamikę zysków odpływ inwestorów z funduszy małych i średnich spółek przy niskiej płynności rynku. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

barometrrynek akcji

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę