Barometr nastrojów: Hossa trwa, optymizm ekspertów nie słabnie
02.11.2017 | Wojciech Kiermacz
Ostatnie tygodnie przynosiły korzystne informacje ze światowej gospodarki. Zdaniem specjalistów końcówka roku powinna być dobra dla akcji globalnych, w tym także dla polskich

Barometr nastojów dla polskich akcji na listopad wyniósł 0,56 pkt. To oznacza wzrost o +0,13 pkt. w porównaniu ze wskazaniem z poprzedniego miesiąca. Przypomnijmy, że 16 uczestników Ligi Ekspertów każdego miesiąca wskazuje, jakiej koniunktury, ich zdaniem, należy się spodziewać na krajowej giełdzie. Swoje nastawienie kwantyfikują wybierając wartość barometru od -2 pkt. (bardzo niekorzystna koniunktura) do +2 pkt. (bardzo korzystna). Z ich odpowiedzi wyciągana jest średnia arytmetyczna.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Zdecydowana większość ekspertów ma pozytywne lub neutralne podejście do akcji polskich. Tylko jeden z nich (Jan Żuralski) utrzymuje negatywną prognozę na przyszły miesiąc (-1). Czterech uczestników podwyższyło swoje oczekiwania (Paweł Mizerski, Jacek Rzeźniczek, Kamil Cisowski, Krzysztof Socha). Dwójka zdecydowała się je obniżyć (Agata Filipowicz-Rybicka, Grzegorz Zatryb).

Czego spodziewają się eksperci? Przede wszystkim kontynuacji hossy na globalnych rynkach.
- Ostatnie tygodnie to napływ korzystnych informacji ze światowej gospodarki. Wzrost gospodarczy w większości regionów świata jest silniejszy, niż oczekiwali analitycy, a w dodatku wciąż przyspiesza. Szacunki wzrostu gospodarczego dla strefy euro przekraczają już +2%, a dla gospodarki światowej +3,4%. Banki centralne nadal ostrożnie podchodzą do normalizowania polityki monetarnej, co jednak nie powinno zaszkodzić rynkom akcji – mówi Rafał BogusławskiAmundi Polska TFI.

Podobnego zdania jest Jarosław NiedzielewskiInvestors TFI. Zwraca również uwagę na zmiany na rynku obligacji i walut.
- Skłonność Fed do dalszego stopniowego zacieśniania polityki monetarnej, przy nieco bardziej zachowawczej postawie Europejskiego Banku Centralnego, miała przełożenie na umocnienie amerykańskiego dolara w relacji do większości walut. Natomiast rynek obligacji kontynuował rozpoczętą we wrześniu przecenę – tłumaczy Jarosław Niedzielewski.

Zdaniem eksperta, te tendencje (silniejszy dolar, wyższe rentowności) mogą oddziaływać na rynki również w najbliższych miesiącach. W konsekwencji indeksy akcji w Europie mogą zachowywać się lepiej niż na rynkach wschodzących. Pewną niewiadomą jest tu jednak dalszy ciąg sprawy Katalonii. O ile nie wymknie się ona jednak spod kontroli, końcówka roku powinna być dobra dla akcji europejskich.

Siłę mogą pokazać również spółki technologiczne w Stanach Zjednoczonych. Choć wiele z nich jest wyceniona bardzo wysoko (sztandarowym przykładem są spółki FAANG), to jednak mocne wyniki finansowe za trzeci kwartał wsparły kursy akcji takich gigantów Doliny Krzemowej. W przekonaniu Jarosława Niedzielewskiego, daje to nadzieję na dobrą końcówkę. Na dobre wyniki spółek technologicznych zwrócił uwagę również Adam ŁukojćTFI Allianz Polska. Do  portfela ofensywnego zakupił jednostki funduszu opartego właśnie na tym segmencie.

Na dobrą koniunkturę na rynkach globalnych wskazuje również Agata Filipowicz-Rybicka. Ekspertka utrzymuje pozytywną prognozę dla rynków wschodzących i rozwiniętych. Do portfela ofensywnego dokupiła fundusz akcji rozwiniętych, która pozwoli na zajęcie pozycji na niepokrytym dotychczas rynku japońskim. 

Eksperci utrzymują pozytywne nastawienie do polskiego rynku akcji, pomimo słabości sektora małych i średnich spółek. Jarosław Niedzielewski wskazuje, że w obliczu wzrastającej presji płacowej i względnie niskiej inflacji nie były one w stanie generować zadowalających zysków, pomimo świetnej koniunktury gospodarczej w kraju. Ten niekorzystny trend może się jednak odwrócić w pierwszej połowie 2018 roku w obliczu rosnących powoli odczytów inflacyjnych.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

barometrLiga Ekspertów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę