Barometr Inwestycyjny: Stabilnie, choć drogo
03.07.2017 | Zespół Analiz Online
Większość uczestników Ligi Ekspertów jest zdania, że przed nami raczej „nudne” wakacje, choć niemal połowa obniżyła swoje prognozy dotyczące koniunktury na polskim rynku akcji


Przypomnijmy, że pod koniec każdego miesiąca uczestnicy Ligi Ekspertów odpowiadają na pytanie dotyczące koniunktury na rynku akcji polskich. Mogą określić ją w skali od -2 (bardzo niekorzystna) do +2 (bardzo korzystna). Wśród 18 uczestników Ligi Ekspertów znalazło się pięciu umiarkowanych optymistów (+1) i trzech, którzy prognozują bardzo dobrą koniunkturę (+2).  W porównaniu do poprzedniego miesiąca optymizm stracił na mocy – siedmiu uczestników słabiej ocenia sytuację na GPW w lipcu, a tylko trzech podniosło swoje oceny. W rezultacie średnia z prognoz uczestników wyniosła +0,41 pkt (wyraźny spadek z +0,56 pkt. w czerwcu).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

- Czerwiec nie przyniósł istotnych zmian w zakresie kondycji globalnej gospodarki. Wskaźniki wyprzedzające utrzymują się na wysokich poziomach, choć nie sposób pominąć tego, iż poprawa danych makroekonomicznych nie jest już tak spektakularna, jak jeszcze parę miesięcy temu – mówi Paweł Mizerski, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami w AXA TFI. - Uważam, że druga połowa roku może nie przynieść tak wysokich stóp zwrotu, jak pierwsza, stąd nieco bardziej zachowawcze podejście do instrumentów dających ekspozycję na wyższe ryzyko w obu portfelach – tłumaczy ekspert, który obniżył swoją prognozę z +1 w czerwcu do 0 w lipcu.

Taką samą decyzję podjął Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji w Investors TFI. Choć w jego ocenie nie ma na razie powodów do obaw. – (…) na wielu giełdach, w tym w Polsce, mieliśmy do czynienia (w czerwcu, przyp.) w gruncie rzeczy z trendem bocznym. Jest to moim zdaniem kolejny przystanek we wciąż niedokończonym trendzie wzrostowym  trwającym na Wall Street  od ponad ośmiu lat – mówi Jarosław Niedzielewski. Zarządzający uważa, że nie ma w tym momencie przesłanek sugerujących wejście amerykańskiej, europejskiej czy polskiej gospodarki w fazę wyraźnego spowolnienia lub recesji już w drugiej połowie bieżącego roku.

Po drugiej stronie barykady mamy optymistów w stawce. Na +2 koniunkturę na rynku akcji polskich w lipcu oceniają Karol Matczak, Grzegorz Raupuk oraz Grzegorz Zatryb. – (…) stopniowo przyspieszający wzrost gospodarczy na świecie będzie w najbliższych miesiącach stanowił solidny fundament do kontynuacji wzrostów. Oczywiście nie zakładamy, że hossa będzie trwała bez zakłóceń, korekt i na wszystkich rynkach równomiernie. Sądzimy jednak, że ryzyko utrzymywania wyższego zaangażowania w akcje jest w tej chwili opłacalne ­– mówi Grzegorz Raupuk, członek zarządu i dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami w RDM Wealth Management.

Za rynkiem byka w najbliższym czasie opowiada się również Karol Matczak, dyrektor Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego w mBank, choć zwraca uwagę na ryzyko zmienności w związku z nadchodzącymi wyborami w Niemczech.  - Jednak to fundamenty powinny kierować rynki w górę, mimo wysokich wycen. Patrząc na wskaźniki cena/zysk, trzeba jasno powiedzieć, że jest drogo. Taka sytuacja może utrzymywać się latami, jeśli zobaczymy wzrost zysków. A prognozy analityków są bardzo pozytywne – mówi Karol Matczak.

Po silnej przecenie na rynku ropy naftowej część uczestników spodziewa się odbicia na tym rynku. Fundusz z ekspozycją na Rosję (której giełda charakteryzuje się wysoką korelacją z rynkiem czarnego złota) pojawił się w portfelu Sebastiana Buczka, prezesa Quercus TFI. Poprawę wyników funduszu surowcowego prognozuje również Grzegorz Raupuk.

Z większości wypowiedzi uczestników wynika, że zapowiadają się spokojne wakacje. - (…) wiele wskazuje na to, że tegoroczny sezon urlopowy na rynku będzie przypominał raczej all-inclusive na greckiej plaży, niż przeczesywanie jukatańskiej dżungli w poszukiwaniu zaginionych świątyń Majów. Krótko pisząc, może dziać się niewiele. Globalna gospodarka powoli ożywa, co regularnie widać po publikacjach dobrych danych makro. Za tym ożywieniem idzie poprawa wyników firm – mówi Łukasz Mickiewicz, starszy manager dystrybucji w NN Investment Partners TFI. On sam wystawił akcjom polskim ocenę +1. 

Zespół Analiz Online

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę