Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Samodzielne inwestowanie jest możliwe

Weronika Kałuska
Wielu z nas jest przekonanych, że inwestycje wymagają korzystania z usług doradcy finansowego. Pomoc prawdziwego specjalisty może być nieoceniona, ale czy zawsze jest konieczna?

Nasz rynek finansowy mimo wielu lat rozwoju nie dorobił się jeszcze armii fachowców, w związku z czym spotkanie na swojej drodze takiego jest nie lada wyzwaniem. A czy my sami możemy stać się dla siebie najlepszym doradcą? Tak, o ile postępujemy mądrze i zaprzęgniemy do tego dostępną wiedzę i nowoczesne technologie.
 
Chociaż na ogół inwestowanie kojarzy nam się z czymś dość skomplikowanym, wymagającym profesjonalnej pomocy np. ze strony doradcy finansowego, to jednak dynamicznie rośnie liczba osób decydujących się na samodzielne działanie w tym obszarze. Co prawda wymaga to poświęcenia większej ilości czasu, bo nierozerwalnie wiąże się z koniecznością zdobywania wiedzy, ale może dać dużo satysfakcji, a także poczucie, że kontrolujemy swoje finanse. A kontrola swoich finansów pozwala inwestować i więcej i bardziej efektywnie, a przede wszystkim zdobywać wiedzę, która pozwoli być swoim własnym najlepszym doradcą.
 
W czasach, gdy Internet nosimy w kieszeni trudno znaleźć wymówki, aby nie korzystać z przepastnych zasobów wiedzy o funduszach inwestycyjnych, jakie kryją ich prospekty, statuty i karty. Dobrym pomysłem może być także używanie odpowiednich narzędzi. Ich szereg dostępny jest na wielu stronach internetowych, w tym przede wszystkim na analizy.pl i na platformie KupFundusz.pl, prowadzonej przez spółkę z grupy Analizy Online.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Porównuj
Kiedy już określimy, jakie grupy funduszy inwestycyjnych odpowiadają naszym potrzebom (pomaga w tym narzędzie profilowania dostępne na KupFundusz.pl), dobrze jest wybrać kilka różnych funduszy i porównać je pod względem różnic w polityce inwestycyjnej, poziomie pobieranych opłat, rankingów, czy też wyników. W łatwy sposób można zrobić to, korzystając z dostępnej online, jedynej tak bogatej w opcje i treść Porównywarki, dzięki której zestawić ze sobą można do pięciu funduszy. Katalog Funduszy dostępnych na platformie poza Porównywarką oferuje jeszcze kilka innych użytecznych narzędzi i filtrów ułatwiających samodzielne inwestowanie. Trudno to krótko opisać, więc najlepiej zobaczyć i przetestować różne widoki, które ułatwiają poruszanie się w wielowymiarowym i złożonym rynku funduszy. (Zobacz tutaj)Obserwuj
Moment, w którym chcesz rozpocząć inwestycję nie zawsze jest najlepszym momentem na zakup danego funduszu inwestycyjnego. Oczywiście decyzji o rozpoczęciu inwestowania nie warto odkładać na później, ale na pewno warto przyglądać się tym funduszom, których jednostki uczestnictwa nabyliśmy lub chcielibyśmy nabyć. Korzystając z KupFundusz.pl możesz w łatwy sposób dodawać fundusze na listę obserwowanych, aby monitorować ich kondycję. Możesz również w pełni monitorować portfel nabytych już funduszy. Funkcjonalności Portfela w KupFundusz.pl w pewnym sensie pełnią funkcję „internetowego doradcy”, który jak się okazuje w dobie nowych technologii nie musi być człowiekiem, ale mądrym algorytmem przedstawionym w czytelnej formie.


Ucz się w praktyce
Nic nie pozwoli Ci zdobyć wiedzy w lepszy sposób niż inwestowanie w praktyce. Obserwowanie zachowania Twojego portfela prawdopodobnie sprawi, że będziesz chciał wiedzieć, co stoi za jego wynikami.

Inwestowanie w praktyce nie zawsze jednak musi oznaczać angażowanie rzeczywistych pieniędzy. W Strefie Treningowej możesz uczyć się inwestować, dowolnie lokując wirtualne środki. Mało tego – swoją inwestycję możesz rozpocząć w przeszłości, aby zobaczyć, jak kształtowała się w czasie; jakie były zarówno wzrosty, jak i spadki portfela oraz jego składników.

Przestawione powyżej to tylko niektóre narzędzia, jakie mogą pomóc inwestorowi w podejmowaniu decyzji co do przeznaczenia swoich pieniędzy. Niemniej jednak ich szeroki wybór każdemu, nawet początkującemu, pozwoli stawiać pewniejsze kroki na rynki finansowym.
Aby zacząć swoją przygodę z samodzielnym inwestowaniem załóż bezpłatne konto na KupFundusz.pl.

A jeżeli mimo wszystko cenisz kontakt z żywym człowiekiem lub jesteś na początku drogi samodzielnego inwestowania, to na KupFundusz.pl dostępna jest infolinia, pod którą możesz skontaktować się ze specjalistami z grupy KupFundusz.pl i Analizy Online. Zadzwoń: 22 599 42 67

Weronika Kałuska

TAGI:

jak inwestowaćkupfundusz.pl

popularne porady

w co inwestować

↑ na górę