Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Jaki wpływ ma wojna handlowa na spółki technologiczne?

12.12.2019 | Wojciech Kiermacz

Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami może trwać całe dziesięciolecia, więc globalne spółki technologiczne muszą się przystosować, mówi Rafał Dobrowolski z Tar Heel Capital 

Choć saldo wojny handlowej jest negatywne, to jednak są biznesy, które na niej wygrywają, mówi w wywiadzie dla analizy.player Rafał Dobrowolski z Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Co zmieniła wojna handlowa? – Pewne rozwiązania zaczęły mieć w percepcji klientów narodowość. To znaczy: "nie oddamy swojej kluczowej infrastruktury w firmie czy swoich kluczowych zasobów do Stanów Zjednoczonych, gdy jesteśmy spółką azjatycką. Być może będziemy szukać innego, bardziej lokalnego rozwiązania" – tłumaczy Rafał Dobrowolski.

W związku z tym globalne łańcuchy dostaw trzeszczą i kurczą się. Spółki technologiczne próbują wymieniać chińskie „oczka” łańcucha na inne, ale to nie jest takie proste.

Przez ostatnie dekady spółki technologiczne wytworzyły tysiące patentów dotykających łańcucha dostaw i nie jest to wiedza, którą można odbudować w innym regionie świata bez naruszania własności intelektualnej, którejś z tych spółek, które mają ugruntowaną pozycję. To może prowadzić do dalszej eskalacji wojny handlowej – uważa Rafał Dobrowolski.

Więcej w materiale wideo.

TAGI:

Chinyfundusze akcji zagranicznych sektora technologicznegoRafał DobrowolskiSektor technologicznyTar Heel CapitalUSAwojna handlowa

zobacz także

↑ na górę