Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

R.Bogusławski: w PPK młodzi powinni mieć dużo akcji w portfelu

24.07.2019 | analizy.pl

W PPK ryzyko jest automatycznie dostosowywane do wieku uczestnika. Młodsi uczestnicy mają więcej akcji (nawet 80%), a starsi – mniej. Chyba, że uczestnik PPK zdecyduje, że ma być inaczej – tłumaczy Rafał Bogusławski z Analiz Online

ZAMÓW KONSULTACJĘ i spersonalizowany raport dotyczący wyboru instytucji zarządzającej PPK. Kompleksowo analizujemy oferty wszystkich instytucji zarządzających. Zwracamy uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, w tym na: doświadczenie, efektywność zarządzania kapitałem, kadrę zarządzającą, pomoc w obsłudze programu czy koszty.
 

Jak wybrać PPK. Doradztwo przy wyborze PPK.


W ramach PPK pieniądze uczestników trafiają do tzw. funduszy zdefiniowanej daty, czyli takich, w których portfel jest dopasowywany do wieku inwestora. Na początku inwestycji dominują w nim aktywa o większym ryzyku, które wraz ze zbliżaniem się do daty docelowej (daty przejścia na emeryturę), są zastępowane papierami o niższym poziomie ryzyka.

Rynki akcji mają to do siebie, że co pewien czas zdarzają się korekty i bessy. Bessa to jest spadek powyżej 20% na rynku akcji i wtedy faktycznie te "papierowe" straty się pojawiają na funduszach. Historia pokazuje, że jeżeli poczekamy kilka lat, to cykl się zmienia, poprawia się koniunktura i wtedy nie ma straty. Natomiast ludzie, którzy mają 59 lat i podjęliby takie ryzyko, jeżeli by trafili faktycznie na okres bessy, to mogliby stracić za dużo i nie zdążyć tego odrobić. Dlatego to ryzyko, które jest wpisane w rynek, jest podejmowane przez ludzi młodych – tłumaczy Rafał Bogusławski, dyrektor ds. strategii i rozwoju produktów oszczędnościowych w Analizy Online S.A.

Uczestnicy PPK mają jednak możliwość zmniejszania lub zwiększania poziomu ryzyka, a co za tym idzie zwiększania lub zmniejszania szans na wyższe zyski, ponieważ – jak tłumaczy Bogusławski – uczestnik będzie mógł np. wybrać po kilkanaście procent swojego portfela w różnych funduszach zdefiniowanej daty, czyli może mieć na przykład 5 funduszy.  5 funduszy ale w jednej, wybranej przez pracodawcę instytucji.

Warto pamiętać, że chociaż pracownik nie będzie mógł zmienić firmy prowadzącej PPK u danego pracodawcy, to będzie dochodziło do sytuacji, w której jeden pracownik będzie mógł mieć w ramach jednego PPK pieniądze w dwóch lub trzech instytucjach. Może tak się zdarzyć, jeśli uczestnik PPK będzie miał kilku pracodawców. – Kiedy zakończy pracę dla jednego pracodawcy i postanowi przenieść się do innego a przy okazji  jeszcze ma ćwierć etatu u jakiegoś innego to może pozostawić ten program PPK, który miał u pierwszego pracodawcy, u którego już nie pracuje i on będzie zarządzany przez jakąś instytucję a on się przeniesie do kolejnego pracodawcy, który wybrał inną instytucję i już będzie miał w trzech instytucjach środki w ramach PPK – tłumaczy Rafał Bogusławski.

Zespół Analiz Online

TAGI:

PPK

zobacz także

↑ na górę