Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Gospodarka światowa minęła cykliczny dołek

12.07.2019 | analizy.pl

Bazowy scenariusz jest taki, że trwająca superhossa na obligacjach z czasem przeniesie się na drugą część rynku kapitałowego czyli na rynek akcji -  mówi Wojciech Białek, autor najnowszego, kwartalnego raportu Przewodnik po rynkach

Hossa na rynku obligacji jest bardzo silna. Z 20 rozwiniętych rynków świata 10 ma rentowności obligacji 10-letnich poniżej zera. Jak zauważa Wojciech Białek, nigdy tak w przeszłości nie było. – W Niemczech rentowności 10-latek spadły do minus 0,4% czyli do poziomu stopy ECB co zmusza ECB do myślenia o kolejnej obniżce stóp jakby to absurdalnie nie zabrzmiało – mówi Białek.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Jedno z ważniejszych pytań teraz to pytanie o to, do jakich ruchów rynki są w stanie zmusić banki centralne, bo na przykład – jak zauważa autor raportu – w przypadku Stanów Zjednoczonych jest duża rozbieżność pomiędzy tym, czego oczekują inwestorzy a tego czego spodziewa się Fed.

–  Członków Fedu można zrozumieć. Bezrobocie w Stanach jest najniższe od 50 lat, wzrost gospodarczy jeszcze w pierwszym kwartale był największy bodajże od 2011 roku. Płace rosną najsilniej od 10 lat, inflacja jest neutralna. W normalnych warunkach obniżanie stóp w takiej sytuacji byłoby sprzeczne z konwencjonalnymi zasadami prowadzenia polityki pieniężnej. Z drugiej strony te inwersje krzywej, które zapowiadają recesję w przyszłym roku, dają Fedowi do myślenia – mówi Białek.

Zobacz wideo, zapisz się na newsletter, zapoznaj się z raportem i dowiedz się:
  • w jakim momencie Wojciech Białek był rozdarty, 
  • jakie znaczenie dla rynkowych scenariuszy ma rozwój sytuacji na linii Chiny–USA,
  • co zrobi z ewentualnym porozumieniem z Chinami Donald Trump po ewentualnych wygranych kolejnych wyborach

A także:
  • jak cykl wyborczy w Polsce wpływa na gospodarkę,
  • na czym polega przedwyborcze pożyczanie wzrostu oraz
  • jakie są globalne perspektywy dla rynku nieruchomości.
 
Więcej w materiale video i w raporcie Wojciecha Białka dla subskrybentów newslettera. 
 
Nagrania dokonano we wnętrzu myhive Crown Tower dzięki uprzejmości IMMOFINANZ, właściciela marki myhive (www.myhive-offices.com).

TAGI:

Wojciech Białek

Popularne


zobacz także

↑ na górę