Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Pozłacanie regulacji szkodliwe dla rynku funduszy

17.04.2019 | analizy.pl

Czym innym są regulacje na szczeblu unijnym, a czym innym jest ich polska interpretacja i wdrożenie – mówi w analizy.player mec. Julia Trzmielewska z kancelarii Gessel

Prawniczka uważa, że przejrzystość dla klienta TFI można by osiągnąć w zgodzie z Unijną Dyrektywą MiFID II, ale bez rewolucji jaką było stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego z 21 grudnia 2018 roku dotyczące stosowania tzw. zachęt w relacjach miedzy TFI a dystrybutorami.
 
Mec. Julia Trzmielewska mówi o tym, jak bardzo wymowa unijnych regulacji potrafi zaostrzyć się w procesie wdrażania na poziomie kraju.
 
Mamy tutaj do czynienia często ze zjawiskiem gold platingu, czyli tego, że oprócz wdrożenia tych regulacji (…) dodatkowo państwo polskie doregulowuje pewne kwestie – tłumaczy mecenas Trzmielewska.
 
Jej zdaniem takie doregulowanie prowadzi też do szkodliwego braku proporcjonalności.
 
Jeżeli za dużo jest tych regulacji i one nie są dostosowane do podmiotów, których dotyczą, to niestety sprowadza się to do tego, że efekt jest odwrotny niż zamierzony – mówi mecenas.
 
Jako przykład takiego przeregulowania podaje „Stanowisko UKNF w sprawie przyjmowania i przekazywania +zachęt+ w związku ze świadczeniem usług przyjmowania i przekazywania zleceń, których przedmiotem są jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych” z 21 grudnia 2019 roku.
 
Tutaj poszło to jednak trochę dalej tak bo mamy po prostu ten model, który właściwie powiedzieliśmy całkowicie odwraca to co znamy i nie ma tego okresu przejściowego, bo po prostu zostało to wprowadzone i właściwie mam wrażenie, że trochę bez rozmowy z rynkiem – mówi mecenas.
 
Prawniczka mówi, że z postulatu przejrzystości kosztów dla klientów płynącego z dyrektywy MiFID II nie wynika też konieczność przeprowadzenia rewolucji stawiającej pod znakiem zapytania przetrwanie na rynku niezależnych instytucji.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

/rs

TAGI:

analizy.playerJulia TrzmielewskaKNFZachęty

Popularne


zobacz także

↑ na górę