M. Stalmach: Ten rok będzie lepszy dla małych spółek

26.03.2019 | analizy.pl

Po dwóch relatywnie słabszych latach małe spółki powinny wrócić do łask inwestorów – uważa Michał Stalmach ze Skarbiec TFI

Paweł Bystrek, Analizy Online [PB]: Na samym początku serdeczne gratulacje za zdobycie statuetki Alfa.
 
Michał Stalmach, Skarbiec TFI [MS]: Dziękuję bardzo.
 
PB: Panie Michale, pojawia się pytanie, czy w 2019 roku małe i średnie spółki wrócą do łask.
 
MS: Wydaje mi się, że po dwóch relatywnie słabszych latach, kiedy WIG20 zachowywał się lepiej niż małe i średnie spółki, ten rok będzie lepszy dla małych spółek. Przeważają za tym argumenty związane z wyceną i fundamentalne.
 
Po pierwsze jeśli popatrzymy na wyceny, to dyskonto, z jakim handlowane są dzisiaj takie indeksy, jak sWIG80 czy mWIG40 do 10-letniej średniej wynosi 20%, podczas gdy WIG20 – 5%. Oczywiście zgadzam się, że jesteśmy już w zaawansowanej fazie cyklu koniunkturalnego, ale są to poziomy atrakcyjne.
 
Po drugie za małymi spółkami przemawiają kwestie fundamentalne. Trudno oczekiwać powtórki tego, co spotkało małe spółki w tak ciężkim roku, jakim był 2018 rok. Natomiast w tym roku WIG-owi 20 będzie ciążyć m.in. kwestia rebalancingu w indeksie MSCI – polskie akcje stracą za sprawą wchodzącej do indeksu Arabii Saudyjskiej oraz rosnącego udziału akcji chińskich. To zwiększy podaż, która szacowana jest na około 4,5 mld zł ze strony aktywnych i pasywnych graczy. Wydaje mi się, że to będzie ciążyć właśnie spółkom z WIG20. Poza tym, wydaje mi się, że wszyscy, którzy chcieli akcje małych spółek sprzedaż, to już je sprzedali. Sentyment i udział inwestorów indywidualnych jest dzisiaj bardzo niski. Te argumenty przemawiają za tym, że po słabszych latach to indeksy małych spółek pobiją nam indeks blue chipów.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Michał Stalmach zarządza funduszem Skarbiec Małych i Średnich Spółek, który otrzymał nagrodę Alfa 2018 dla najlepszego funduszu akcji małych i średnich spółek w 2018 roku.

TAGI:

Alfy 2018Michał Stalmach

zobacz także

↑ na górę