Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

S. Sklinda: widzimy duży rozjazd rynków akcyjnych versus obligacyjne

25.03.2019 | Ewa Bartosiak

O najważniejszych tematach na rynkach akcji w 2019 roku i najważniejszych czynnikach decydujących o sukcesie PKO Akcji Plus opowiada Sławomir Sklinda z PKO TFI

Ewa Bartosiak, Analizy Online [EB]: Panie Sławomirze jakie będą najważniejsze tematy dla rynku akcji w 2019 roku?
 
Sławomir Sklinda, PKO TFI [SS]: W najbliższym okresie kluczowe w naszej ocenie jest to, co się stanie z gospodarką, z makro oczekiwaniami czy sytuacją makroekonomiczną na świecie. To co obserwujemy na rynkach, to bardzo duży rozjazd rynków akcyjnych versus rynki obligacyjne. Widzimy dzisiaj po tym, jak wyceniony jest Bund niemiecki czy jak się zachowują amerykańskie obligacje, a jak zachowują się akcje. To zachowanie mocno niespójne i myślimy, że tutaj głównym czynnikiem, który wyjaśni tę rozbieżność będzie sytuacja makroekonomiczna. Myślę, że tę odpowiedź dostaniemy w marcu – kwietniu, czy to spowolnienie które obserwujemy i te słabe dane makroekonomiczne faktycznie są tylko tymczasowe. Czy rynek akcji właściwie interpretuje dane makroekonomiczne czy spowolnienie, które widzimy jest czymś więcej.
 
Ostatnie wypowiedzi EBC, zmiana oczekiwań co do wzrostu gospodarki europejskiej bardzo mocno są po stronie obligacyjnej, po stronie większego spowolnienia makro. Po stronie akcyjnej już tego nie widzimy, w tym na rynkach rozwiniętych.
 
EB: Co zdecydowało o tym że PKO Akcji Plus za 2018 rok otrzymał nagrodę Alfa?
 
SS: To jest długoletni proces, dobre wyniki osiągamy w dłuższych okresach: za ostatnie 3, 5 i 7 lat. Główna odpowiedź na tak zadane pytanie to: procesy inwestycyjne jak i zespołowy charakter zarządzania. Myślę, że jesteśmy jedynym TFI, w którym ten element zespołowego zarządzania jest tak ważny. Tu nie chodzi o rozdzielanie odpowiedzialności za zarządzanie funduszem na ileś osób, bo ta odpowiedzialność zawsze spoczywa na jednej osobie, która ostatecznie ją bierze. Zespołowość u nas polega na tym, że np. zarządzanie segmentem akcyjnym bez oceny tego, co się dzieje po stronie obligacji, bez oceny szerszej makro, bez oceny tego, co się dzieje na rynkach surowcowych, walutowych, hipotek jest praktycznie niewykonalne. Z tej niekończącej się burzy mózgów wychodzą decyzje, które się okazują być w okresie co najmniej ostatnich kilku lat słuszne.
 
Drugi element, który jest kluczowy, to proces zarządzania ryzykiem. To jest kwestia bardzo mocnego planowania ryzyka i wsparcia Departamentu Ryzyka, wsparcia od strony wyliczania różnych wskaźników, które nie mają charakteru tyle nadzorczego i restrykcyjnego, ale można je wykorzystać w różny sposób. Pomagają w sterowaniu tymi wielkimi statkami, jakimi są nasze fundusze. To podejście bardzo skoncentrowane na ryzyku w dłuższej perspektywie przynosi wyniki.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Sławomir Sklinda - zastępca dyrektora departamentu zarządzania aktywami w PKO TFI, współzarządza funduszem PKO Akcji Plus, który otrzymał nagrodę Alfa 2018 dla najlepszego funduszu akcji polskich w 2018 roku.

TAGI:

Alfy 2018

Popularne


zobacz także

↑ na górę