G.Zalewski o Johnie C. Bogle’u, zmarłym niedawno gigancie inwestycji XX wieku

29.01.2019 | Zespół Analiz Online

Wprowadził fundusze indeksowe, był prekursorem obniżek kosztów inwestowania, stworzył jedną z największych firm inwestycyjnych na świecie. O legendarnym inwestorze rozmawiamy z Grzegorzem Zalewskim

John Clifton Bogle,  1929 – 2019:
  • Wprowadził fundusze indeksowe;
  • Doprowadził do obniżenia kosztów inwestowania;
  • Stworzył Vanguard Group, obecnie jedną z największych firm inwestycyjnych na świecie;
  • W roku 2010 uznany przez magazyn Forbes za człowieka, który zrobił więcej dla inwestorów, niż jakikolwiek finansista w minionym stuleciu.
 

Wielki zwolennik wspólnego inwestowania i najostrzejszy krytyk praktyk stosowanych w branży inwestycyjnej. W czasie jednego ze swoich wystąpień, w 1987 roku,  powiedział: „Jesteśmy czymś więcej niż zwykłą branżą. Musimy trzymać się wyższych standardów. Musimy wprowadzić zmiany w naszej komunikacji, naszej strukturze cenowej, naszych produktach i naszych technikach promocyjnych”. To było prawie 10 lat po wprowadzeniu pierwszych funduszy indeksowych. Bogle postawił na taki sposób zbiorowego inwestowania, ponieważ dawało to możliwość największego obniżenia kosztów dla inwestorów. Początkowo wyśmiewane w branży jako „nieamerykańskie” i jako „pewna droga do nudy” stały się fundamentem inwestycyjnego giganta. Dzisiaj Vanguard 500 Index Fund jest jednym z największych funduszy w całej branży, a fundusze indeksowe odpowiadają za trzy czwarte z około 5 bilionów dolarów aktywów w zarządzaniu Vanguard’a. Kolejnym radykalnym krokiem było odejście od typowej dystrybucji funduszy na rzecz zupełnie bezkosztowego, bezpośredniego dostępu do inwestycji.
W ostatnim rozdziale wydanej w 2008 roku - czyli na progu wielkiego kryzysu finansowego książki „Enough. True Measures of Money, Business, and Life” napisał „To o co walczę to zbudowanie naszego systemu finansowego od nowa w celu zapewnienia obywatelom/inwestorom równego traktowania. I to jest właściwe. Właściwe matematycznie, właściwie filozoficznie, właściwe etycznie”.
 
O wydanej także w Polsce książce i o jej legendarnym autorze Robert Stanilewicz rozmawia z Grzegorzem Zalewskim z DM BOŚ.
 
Wywiad przeprowadzony we wnętrzu myhive Crown Tower dzięki uprzejmości IMMOFINANZ, właściciela marki myhive (www.myhive-offices.com)

TAGI:

Grzegorz ZalewskiJohn Clifton Bogle

zobacz także

↑ na górę