W. Markiewicz: Potrzebna jest Komisja Wypadków Rynkowych

27.12.2018 | Zespół Analiz Online

Wypadek z GetBackiem, czy z innymi obligacjami, podważył zaufanie do całego rynku, mówi w analizy.player Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich. Dlatego, żeby zwiększyć zaufanie do rynku, trzeba powołać Komisję Wypadków Rynkowych. Na wzór komisji badającej katastrofy lotnicze

W rozmowie w analizy.player Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem: 

 - potrzebna jest Komisja Badania Wypadków Rynkowych; 
- trzeba wykorzystać zasady obowiązujące na dojrzałych rynkach i w branży lotniczej; 
- potrzebny jest sąd rynku kapitałowego; 
- polski rynek nie jest rynkiem drugiej kategorii. 
 
Polski rynek, zdaniem Waldemara Markiewicza, nie jest rynkiem drugiej kategorii ale – jak to określa – wypadek z GetBackiem, czy innymi obligacjami spowodował, że nadwyrężone jest zaufanie do całego rynku.
 
Rynek, żeby mógł działać, żeby mógł finansować gospodarkę i żeby mógł dostarczać pieniędzy do najbardziej dynamicznych i innowacyjnych przedsiębiorstw, musi mieć wiarygodność oraz budzić zaufanie, a one zostały nadszarpnięte, pomimo tego że odnotowaliśmy wiele sukcesów przez ostatnie lata. To jest podstawowa rzecz – zwiększyć zaufanie do rynku i dlatego między innymi trzeba powołać Komisję Wypadków Rynkowych – podkreśla Waldemar Markiewicz.
 
Prezes Izby Domów Maklerskich (IDM) mówi też o tym jak zasady funkcjonujące w zupełnie innej branży powinno się zastosować do wydarzeń na rynku finansowym.  
 
Komisja powinna zbadać co trzeba zrobić. Nie tylko, kto jest winny i kogo ewentualnie trzeba wsadzić do więzienia. (…) Ta komisja powinna podejść do tego przypadku jak do incydentu i zbadać wszystkie aspekty. Czy paliwo zostało wlane do samolotu? Czy pilot nie był pijany? – dodaje Waldemar Markiewicz.
 
Jak wyjaśnia prezes IDM, tak samo w przypadku GetBacku różne aspekty powinno zostać rozpatrzone.

Od obowiązków informacyjnych, odpowiedzialność audytora, odpowiedzialność banku czy domu maklerskiego, po regulacje w zakresie emisji obligacji. Na przykład - w Stanach Zjednoczonych jest taki wymóg - że spółka publiczna po pierwszej emisji publicznej musi każdą następną emisję obligacji oferować z dochowaniem zasad oferty publicznej – tłumaczy.
 
Więcej w rozmowie na Analizy.player

Wywiad przeprowadzony we wnętrzu myhive Crown Point dzięki uprzejmości IMMOFINANZ, właściciela marki myhive (www.myhive-offices.com).

TAGI:

analizy.playerGPW IDMWaldemar Markiewicz

zobacz także

↑ na górę