W. Markiewicz: Potrzebna jest Komisja Wypadków Rynkowych

27.12.2018 | Zespół Analiz Online

Wypadek z GetBackiem, czy z innymi obligacjami, podważył zaufanie do całego rynku, mówi w analizy.player Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich. Dlatego, żeby zwiększyć zaufanie do rynku, trzeba powołać Komisję Wypadków Rynkowych. Na wzór komisji badającej katastrofy lotnicze

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W rozmowie w analizy.player Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem: 

 - potrzebna jest Komisja Badania Wypadków Rynkowych; 
- trzeba wykorzystać zasady obowiązujące na dojrzałych rynkach i w branży lotniczej; 
- potrzebny jest sąd rynku kapitałowego; 
- polski rynek nie jest rynkiem drugiej kategorii. 
 
Polski rynek, zdaniem Waldemara Markiewicza, nie jest rynkiem drugiej kategorii ale – jak to określa – wypadek z GetBackiem, czy innymi obligacjami spowodował, że nadwyrężone jest zaufanie do całego rynku.
 
Rynek, żeby mógł działać, żeby mógł finansować gospodarkę i żeby mógł dostarczać pieniędzy do najbardziej dynamicznych i innowacyjnych przedsiębiorstw, musi mieć wiarygodność oraz budzić zaufanie, a one zostały nadszarpnięte, pomimo tego że odnotowaliśmy wiele sukcesów przez ostatnie lata. To jest podstawowa rzecz – zwiększyć zaufanie do rynku i dlatego między innymi trzeba powołać Komisję Wypadków Rynkowych – podkreśla Waldemar Markiewicz.
 
Prezes Izby Domów Maklerskich (IDM) mówi też o tym jak zasady funkcjonujące w zupełnie innej branży powinno się zastosować do wydarzeń na rynku finansowym.  
 
Komisja powinna zbadać co trzeba zrobić. Nie tylko, kto jest winny i kogo ewentualnie trzeba wsadzić do więzienia. (…) Ta komisja powinna podejść do tego przypadku jak do incydentu i zbadać wszystkie aspekty. Czy paliwo zostało wlane do samolotu? Czy pilot nie był pijany? – dodaje Waldemar Markiewicz.
 
Jak wyjaśnia prezes IDM, tak samo w przypadku GetBacku różne aspekty powinno zostać rozpatrzone.

Od obowiązków informacyjnych, odpowiedzialność audytora, odpowiedzialność banku czy domu maklerskiego, po regulacje w zakresie emisji obligacji. Na przykład - w Stanach Zjednoczonych jest taki wymóg - że spółka publiczna po pierwszej emisji publicznej musi każdą następną emisję obligacji oferować z dochowaniem zasad oferty publicznej – tłumaczy.
 
Więcej w rozmowie na Analizy.player

Wywiad przeprowadzony we wnętrzu myhive Crown Point dzięki uprzejmości IMMOFINANZ, właściciela marki myhive (www.myhive-offices.com).

TAGI:

analizy.playerGPW IDMWaldemar Markiewicz

zobacz także

↑ na górę