Dlaczego warto odkładać w PPK i co powinno się stać z OFE?

17.12.2018 | Wojciech Kiermacz

Grzegorz Chłopek, prezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE zachęca wszystkich do jak najszybszego podjęcia decyzji o odkładaniu na emeryturę – nie tylko przez PPK, ale również indywidualnie – na przykład przez IKZE i IKE

Z rozmowy z Grzegorzem Chłopkiem, prezesem zarządu Nationale-Nederlanden PTE dowiesz się:

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

  • Jak będzie wyglądać emerytura dzisiejszych 20-30 latków;
  • Dlaczego warto odkładać na IKE i IKZE;
  • Jak rozmawiać z rodziną i znajomymi o odkładaniu na emeryturę;
  • Jakie rozwiązania z ekonomii behawioralnej zostały zaczerpnięte do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK);
  • Co się powinno stać ze środkami z OFE.

Przy długoterminowym odkładaniu pieniędzy najważniejsze są koszty inwestycji i ochrona przed podatkami, mówił Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE. Jedno i drugie oferują dwa produkty – Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Dziś w zasadzie są tylko dwie ulgi podatkowe dla zwykłych podatników – ulga na dzieci i właśnie ulga na IKZE. To, co wpłacimy do wysokości maksymalnego rocznego limitu, a w tym roku to ponad 5300 zł, możemy odliczyć od podstawy opodatkowania. Więc jeżeli ktoś płaci podatek w wysokości 18% (pierwszy próg, przyp.), to blisko 1000 zł może dostać z powrotem od urzędu skarbowego. Polecam, żeby ten zwrot zainwestować dalej – mówi Grzegorz Chłopek.

Konstrukcja IKE i IKZE sprawia, że są to idealne długoterminowe produkty dla przyszłych emerytów. Na pytanie, dlaczego nie są tak szeroko reklamowane, jak pożyczki czy nawet lokaty bankowe, prezes NN PTE odpowiada, że są to produkty bardzo nisko marżowe, a więc i wydatki na marketing są skromniejsze. Do tego kultura długoterminowego oszczędzania i inwestowania w Polsce jest jeszcze niska.

Grzegorz Chłopek zachęcił również do uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, chociażby z tego powodu, że, upraszczając, do każdej złotówki odłożonej przez pracownika, drugą dołoży pracodawca. Jego zdaniem jest jednak ryzyko, że wiele osób po automatycznym zapisaniu do PPK postanowi się wypisać, mając w pamięci to, co się stało z OFE. Podkreśla jednak, że w zapisach ustawy jest swoboda dysponowania tymi środkami.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


Wywiad przeprowadzony we wnętrzu myhive Crown Tower dzięki uprzejmości IMMOFINANZ, właściciela marki myhive (www.myhive-offices.com)

TAGI:

analizy.playeremeryturaGrzegorz ChłopekIII filar

zobacz także

↑ na górę