B.Marczuk o PPK: Chcemy się zaopiekować pracodawcami

13.12.2018 | Zespół Analiz Online

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedzialny za wdrażanie PPK, a wcześniej wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedzialny między innymi za "500 plus" w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w Analizy.player mówi o tym, co jest najważniejsze w PPK dla pracodawców i o czym pracodawca powinien pamiętać. 

Marczuk przypomina, że za brak PPK w firmie pracodawcy grożą surowe kary. W ustawie jest przewidziana grzywna nawet w wysokości półtora procent rocznego funduszu płac. Jak zauważa wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju, w przypadku dużych firm mogą to być miliony złotych. Do tego może dojść kara do miliona złotych za dalsze uchylanie się od tego obowiązku. 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Bartosz Marczuk jednocześnie podkreśla: "To nie jest tak, że my chcemy kogokolwiek straszyć. Chcemy się zaopiekować absolutnie pracodawcami w tym procesie. Chcemy ich wyposażyć w wiedzę, będziemy mieć trenerów, będziemy ich szkolić, będziemy dostarczać im materiały informacyjne, będziemy konsultować z nimi, czy przekazywać im wiedzę, jak PPK założyć.

Wiceszef PFR zawraca uwagę na korzyści, jakie może mieć firma, jeśli potraktuje PPK jako element systemu motywacyjnego. Dzięki możliwości podniesienia składki po stronie pracodawcy z 1,5% do 4%, PPK może stać się narzędziem nagradzania najcenniejszych pracowników lub zachęty przy pozyskiwaniu nowych.

Więcej w materiale wideo. 

TAGI:

Bartosz Marczuk

zobacz także

↑ na górę