B.Marczuk: PPK to korzyści i gwarancja prywatności

28.11.2018 | Zespół Analiz Online

Wprowadzał 500 Plus teraz zajmie się wprowadzaniem programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. W rozmowie z Robertem Stanilewiczem mówi o czym powinien pamiętać pracownik, przyszły uczestnik PPK, a także zapewnia przedsiębiorców, że nie zostaną pozostawieni z wdrażaniem PPK samym sobie. Obiecuje pracodawcom pomoc w której będą wykorzystane doświadczenia zdobyte przy wprowadzaniu 500 plus

„My przy okazji programu 500 plus to samo robiliśmy z gminami i gminy mogły obawiać się, czy uda im się wdrożyć program 500 plus. Zrobiliśmy wszystko, żeby gminy czuły się zagospodarowane. Podręcznik, infolinie, szkolenia w regionach, szkolenia tych pracowników i te moje doświadczenia z wprowadzania programu 500 plus chciałbym przenieść do programu PPK” – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Marczuk odnosi się też do uwag dotyczących braku systemu dożywotniej renty w ramach programu PPK (red: annuitetu).

„Można oczywiście rozłożyć sobie na długi czas te pieniądze, które zgromadzimy w momencie, kiedy będziemy z tych pieniędzy korzystać w wieku 60 lat. To jest mit, że nie ma tam w ogóle żadnego świadczenia, które będzie wypłacane dożywotnio, ponieważ można sobie rozłożyć we własnym zakresie na np. 30 lat w wieku lat sześćdziesięciu” – dodaje.

Wiceprezes PFR przewiduje też, że zakłady ubezpieczeń mogą zaoferować specjalne dożywotnie produkty, które będzie można wykupić za pieniądze zgromadzone w PPK.

W rozmowie na Analizy.player Bartosz Marczuk mówi także o najważniejszych – jego zdaniem – rzeczach,  o których powinni pamiętać potencjalni uczestnicy. O korzyściach i gwarancji prywatności zgromadzonych środków.

TAGI:

Bartosz MarczukPFRPPK

zobacz także

↑ na górę