S.Kozłowski: Scenariusze dla S&P500

26.11.2018 | Zespół Analiz Online

Sobiesław Kozłowski, ekspert BM BGŻ BNP Paribas, uważa, że na indeksie pięciuset największych spółek notowanych na Wall Street – S&P 500 mamy do czynienia z testowaniem dolnej linii trendu wzrostowego. Zdaniem analityka, jeśli linia zostałaby trwale przełamana, oznaczałoby to przejście w trend boczny, a być może już spadkowy. By to ocenić, potrzeba będzie trochę więcej czasu. Być może więcej na ten temat będzie można powiedzieć na początku roku.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Nasz gość zwraca uwagę na kilka czynników, które mogą działać przeciwko scenariuszowi spadkowemu. Ryzyko bessy rośnie, jeśli dochodzi do inwersji krzywej rentowności, czyli wtedy gdy obligacje krótkoterminowe są wyżej oprocentowane niż długoterminowe. Z taką sytuacją nie mamy jeszcze do czynienia. Poza tym wyniki za trzeci kwartał były wyraźnie lepsze od oczekiwań, chociaż było to możliwe dzięki wsparciu księgowemu, jakie spółki otrzymały w wyniku reformy podatkowej. 

Gość Analizy.player zwraca też uwagę na to, że wchodzimy w tzw. okres Halloween (zwykle okres zimowy jest na parkietach lepszy niż letni – red.). Oczywiście duże znaczenie dla dalszego rozwoju wydarzeń na indeksie SP500 będą miały decyzje Rezerwy Federalnej. Spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych w stosunku do zakładanego teraz powszechnie scenariusza mogło by być wsparciem dla notowań. – Pojawiają się głosy, że FED może rozłożyć bardziej w czasie te podwyżki albo zmniejszyć ich tempo - zauważa Sobiesław Kozłowski.
 
Wypowiedź z 23 listopada 2018.

Wywiad przeprowadzony we wnętrzu myhive Crown Point dzięki uprzejmości IMMOFINANZ, właściciela marki myhive 

TAGI:

Sobiesław Kozłowski

zobacz także

↑ na górę